S obzirom da se zbog klimatskih promjena jezera lede sve rjeđe, prilike za ronjenje pod ledom se ne propuštaju. Jednu takvu iskoristio je i član Ronilačkog kluba Vinkovci Enes Bešić koji je imao zanimljiv zaron u jezero Bistarac u susjednoj BiH. Pokušali smo doznati o koliko zahtjevnom pothvatu se radi.
U organizaciji Eko ronilačke grupe invalida Eko Ronjenje Eco Diving iz Lukavca iz Bosne i Hercegovine posljednje subote u siječnju održano je ronjenje ispod leda na jezeru Bistarac. Ekipa iskusnih ronilaca uživala je u vodenom svijetu zarobljenom ispod 7-8 cm leda, a sudjelovalo je više ronilačkih klubova iz susjedne nam države, kao i iz Hrvatske. Među njima je bio i Enes Bešić, član vinkovačkog Ronilačkog kluba i ronilac HGSS-a Vinkovci. Zbog nemogućnosti vertikalnog izrona, ronjenje pod ledom spada u ekstremna ronjenja, ponekad i jako opasna jer, kako kaže Enes, zahtijevaju odličnu psiho-fizičku formu i veliku uvježbanost samog ronioca.
„Kod klasičnog ronjenja bilo gdje možete izroniti, dok kod ovoga načina ronjenja mjesto urona je i mjesto izrona. Naravno, kako znate da u ronjenju nema mjesta panici morate biti jako pribrani i uvježbani za određenu radnju koju obavljate pod vodom. Uz sve aspekte sigurnosti koje ste zadovoljili, kada zaronite pod led nastaje jedna prava čarolija”, ističe ovaj iskusni ronilac koji je već imao sličnih ronjenja poput onih i brzim vodama, špiljama, noćnim zaronima te onim pod ledom u traganju i spašavanju. „Razne situacije koje prođemo stvaraju nas kao osobu te pretvaraju u iskusnog ronioca koji može odgovoriti na bilo kakvu situaciju”, dodaje Bešić.
Preporučio bi to, kaže, svakome. Zaleđena jezera su nešto što se u našim krajevima događa samo jednom godišnje pa je šteta ne uživati i diviti se onome što nam priroda pruža. Kako zimi, tako i u ostalim godišnjim dobima. „Ronim u raznim vremenskim uvjetima, u bilo koje vrijeme u godini i to su zapravo naše pripreme i treninzi. Kroz razne vježbe i rad s kolegama roniocima stječemo potrebno iskustvo za daljnje takve i slične zahtjevne urone”, pojasnio je.
Ponosan je i predsjednik kluba Goran Vučko, iako, napominje, ovo je samo jedno u nizu zarona Enesa Bešića. Ronjenje pod ledom je tehnički puno složenije, led se zbog svoje debljine ne može probiti i zato je ova disciplina namijenjena isključivo onim educiranim i iskusnim roniocima. Plan je nešto slično organizirati i u našemu gradu, no iz godine u godinu zime su sve toplije i zaleđena jezera su, nažalost, ovdje postala prava rijetkost.
„Čekamo priliku da organiziramo ronjenje pod ledom, čekamo da se i u našoj blizini zaledi neko jezero, ali visoke temperature to jednostavno ne dozvoljavaju. Mi ronimo po cijeloj Hrvatskoj, u svim uvjetima i u raznim disciplinama, ali najviše bi voljeli kada bi se naša Banja zaledila. Onda takvu prezentaciju možete očekivati i u Vinkovcima”, rekao nam je Vučko. Ovom prilikom poziva i sve zainteresirane da se priključe Ronilačkom klubu, okušaju u ovom sportu, dišu pod vodom i dožive jedan potpuno drugačiji svijet od ovoga koji nam je poznat.