Uz ključ od stana, automobila, garaže, podruma, drvarnice, brojni Vinkovčani uskoro bi mogli imati i ključ od kontejnera za smeće. Jedno od potencijalnih rješenja je to svojevrsnog „rata smećem” koje u našemu grada sve više uzima maha, budući da oni koji svoje smeće bacaju u tuđe kontejnere prolaze nekažnjeno.
Lapovčani su odlučili prekinuti šutnju. Kažu, gotovo pa neizdrživo je postalo plaćati smeće koje nije njihovo. Kontejneri i kante ispred njihovih ulaza pune se velikom brzinom, kako njihovim otpadom, tako i otpadom drugih koji, često pod okriljem noći, svoje vreće izbacuju svugdje samo ne tamo gdje bi trebali – u vlastite spremnike. „Vidimo ih skoro svaki dan s balkona. Mislimo da su to oni koji žive u kućama jer uglavnom dolaze autom, a samo nam nije jasno koliko uopće uspiju ovako uštedjeti, više potroše na gorivo nego što bi platili dodatni odvoz”, govore nam dvije gospođe koje su htjela ostati anonimne. Jedna od njih dodaje kako je, otkako su postavljeni kontejneri, više od 50 puta slučajno naišla na „ilegalca” i to samo preko dana. Noću je situacija još gora.
Njihov 56-godišnji susjed Mirko kaže kako ih često opominju, ali to, očekivano, ne funkcionira. „Gospodinu koji je svoje smeće jednom prilikom ubacivao u našu kantu sam rekao da je to spremnik za moj ulaz i kako on tu ne živi – ne bi smio to raditi. Ima svoje spremnike i neka ubacuje u njih, u protivnom ja plaćam i za njega. Na to sam dobio komentare poput onih da se ne petljam i da ga pustim na miru, a na kraju mi je pokušao prodati priču kako živi u blizini, da su njegove kante pune i nema gdje baciti smeće. I što ja tu mogu?”, požalio se Mirko. Uz dodatno plaćanje, velik problem je i smeće koje se gomila pokraj kontejnera. Uz vizualno ružan prizor, građane muči i smrad te širenje tog smeća prilikom svakog malo jačeg vjetra.
Ideje o rješenju ovog problema pokušali smo pronaći u Nevkošu. Direktor tvrtke Ivan Bertić pojasnio nam je kako je problem što se spremnici nalaze na javnoj površini pa je teško imati neku posebnu kontrolu. Privatna kućanstva ne bi trebala imati problema jer oni svoje kante drže u dvorištu, dok se oni koji žive u zgradama moraju osloniti na nadstojnika.
„Svaka zgrada trebala bi držati kante na mjestu koje je pod njihovom kontrolom, važno je samo osigurati pristupačnost kanti na dan odvoza. Rješenje svakako nije javna površina”, pojašnjava Bertić i dodaje kako sve zgrade moraju imati uporabnu dozvolu za posebnu prostoriju namijenjenu za otpad. Međutim, neki stanari u svome ulazu nemaju kantu nego samo kontejnere pa sve i da hoće, svoje spremnike nemaju gdje drugdje staviti nego na javnu površinu.
Bertić naglašava kako bi u tom slučaju nadstojnik zgrade trebao od Nevkoša zatražiti kante. Po uzoru na brojne druge gradove, ne bi bilo loše ni ograditi kontejnere i staviti ih pod ključ, no to opet, pojašnjava nam direktor, ovisi o nadstojniku koji bi o tome trebao obavijestiti Nevkoš i Grad Vinkovce.