Gimnazija Matije Antuna Reljkovića danas je bila domaćin učeničke deliberacije, a uz gimnazijalce sudjelovali su i učenici Veterinarske i zdravstvene škole „Dr. Andrija Štampar” i Drvodjeljsko tehničke škole.
Deliberacija, koja je oblik javne rasprave, provedena je u sklopu projekta “Demokratsko procijepljenje – Debatni klubovi i deliberativna demokracija kao model razvoja demokratskih kompetencija i participativnog donošenja odluka“ Hrvatskog debatnog društva.
To je projekt u koji su tri vinkovačke škole uključene od rujna prošle godine.
Učenici su trebali predstaviti probleme koje su prepoznali u zajednici te dati prijedloge promjena, u ovom slučaju predstavnici gradske vlasti, a bila je to Andrea Vinković, pročelnica za društvene djelatnosti.
Uz dobro pripremljene učenike deliberacija je bila vrlo uspješna, istaknula je Mateja Damjanović, prof. hrvatskoga jezika i filozofije i voditeljica Debatnog kluba „Geneza” vinkovačke Gimnazije.
„Uočili smo kako naši mladi imaju svoj stav i želju da sudjeluju odnosno da potaknu neke promjene kada je riječ o njihovim potrebama bilo da je riječ o prijevozu učenika, dodatnim sredstvima za neke projekte i aktivnosti, dodatnom prostoru i slično. Inače, ovo je bila prva deliberacija na području Hrvatske u okviru ovoga projekta i zaista je odlično prošla”, istaknula je Mateja Damjanović.
Iz Zdravstvene i veterinarske škole „Dr. Andrija Štampar” na deliberaciju su stigle i Marina Galinović i Andrea Zavišić, učenice trećeg razreda, medicinski smjer.
„Bilo je jako zanimljivo. Ispunila su se sva očekivanja koja sam imala od jučer s pripremne radionice i stvarno se nadam kako ćemo pridonijeti da se riješe ti neki problemi koje smo istakli kao važne. Općenito riječ je bila o poboljšanju života mladih na području Vinkovaca i Vukovarsko-srijemske županije. Neki od konkretnih problema na koje smo ukazali bili su prijevoz odnosno povezanost okolnih općina s gradom Vinkovcima kao i problemi u određenim školama. Kod nas to je primjerice nedostatak prostora i kantina koju nemamo”, istaknula Marina Galinović dodajući kako sada očekuje da se nešto i pokrene i ostvari željeni napredak.
„Iznijeli smo svoje probleme pred predstavnicom Grada koja je s nama o svemu tome popričala, saslušala probleme i načine na koje mislimo da se mogu riješiti. Nemam neko posebno iskustvo u debatiranju, uz ovo sudjelovala sam još u debati na engleskom jeziku koju organizira naša škola. Ono što mogu reći to je da je ovo jedno iskustvo koje gradi čovjeka i sigurno je korisno jer gradi komunikacijske vještine i uči nas kako argumentirano iznijeti svoje mišljenje i poraditi na rješavanju nekakvih problema”, kazala je Andrea Zavišić.
Iz škole domaćina u javnoj raspravi danas je sudjelovala i Sonja Jurić, učenica trećeg razreda Jezične gimnazije.
„Ovo mi je prvo debatno iskustvo na ovoj razini, do sada je to bilo samo u razredu gdje smo u pozitivnoj i negativnoj skupini raspravljali o pojedinim temama. Ovo je nešto novo i bilo je puno profesionalnije. Veselim se tom iskustvu jer mi je i velika pomoć u učenju budući da način komuniciranja u debati zahtijeva argumentirane stavove. Isto tako to je općenito pomoć u životu jer nas uči dobroj i pristojnoj komunikaciji. Sve se pozorno sluša, a ako želite nešto reći morate čekati svoj red”, kazala je Sonja Jurić.
HDB ovaj projekt provodi s partnerima: Udrugom hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja i Udrugom gradova te islandskom udrugom Citizens Foundation. Projekt je sufinanciran sa 140.000,00 eura iz financijskih potpora Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova.