Duga i mučna 31 godina je prošla otkako Anica Jakobiček traži svog supruga Gorana Stojanovića. Jedan je od nestalih branitelja kojemu se svaki trag izgubio te kobne 1991. i jedan od nestalih za kojim dugi niz godina tragaju i u Udruzi obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja “Hrvatska majka” Vinkovci.
Na sve nestale podsjećaju i danas, na svoj 30. rođendan. Kako nam je rekla predsjednica Spomenka Kušić na današnjem obilježavanju jubilarne obljetnice osnutka, od samih početaka djelovanja udruge pronađeno je ukupno 78 branitelja i civila, a za 28 se još traga. U drugim udrugama traga se za još njih 14.
„Ne znam više što bih rekla, stalno pričamo isto. Rade se probna iskapanja, ali nema ništa. Jako je teško. Mi roditelji smo svi poprilično bolesni, neke majke su u domovima, neke su i umrle, a da nisu doznale gdje su njihova djeca. Mi koji smo ostali tražit ćemo ih dok smo živi, ne posustajemo, idemo dalje uzdignute glave i s ponosom na našu djecu. Bili su pošteni, nisu bježali, ostali su i branili svoj dom, obitelj, svoju Hrvatsku koju su i stvorili”, istaknula je Spomenka koja i sama za svojim sinom Mirabelom, tada 23-godišnjakom, traga već 30 godina.
I za Anicu Jakobiček ovaj dan ima posebnu težinu. Njezin suprug Goran nestao je 2. listopada u obrani Cerića i od tada nije odustala u naumu da ga pronađe. Zato i je postala članica Udruge Hrvatska majka već pri samom osnutku. „Tražim ga i tražit ću ga do zadnjega. Danas barem postoji mural u Ceriću pa sada imam mjesto gdje mu mogu zapaliti svijeću, to mi je velika utjeha jer do sada to nisam mogla”, priča Anica.
30 godina postojanja Udruge obilježen je danas kod spomenika braniteljima u Lovretićevoj ulici, a među brojnim izaslanstvima vijenac je položio i zamjenika gradonačelnika Josip Romić. Napomenuo je kako upravo zahvaljujući njima danas imamo slobodnu i nezavisnu Hrvatsku i mogućnost da gradimo bolju budućnost.
„S dužnim poštovanjem moram se zahvaliti udruzi za sve ratne i poslijeratne aktivnosti koje su provodili s ciljem pronalaska svojih najmilijih. Imaju puno uspjeha u tome, ali i u pružanju pomoći obiteljima koje su se suočavale s poslijeratnim traumama”, poručio je Romić.
Nakon što je Ilija Sudar, župnik Župe sv. Vinka Pallotija, izmolio prigodnu molitvu, okupljeni su se uputili prema Hotelu Admiral gdje je ovom prigodom održana promocije monografije „30 godina neizvjesnosti“ autorice Milke Vide. U njoj je opisala jedan tragični dio duge vinkovačke povijesti, ali i humanu stranu članove ove udruge koja nema cijenu.
„Htjela sam da u budućnosti ova knjiga svjedoči o udruzi i njezinom djelovanju koje je bilo bremenito, puno tuge, neizvjesnosti i nade jer obitelji 30 godine traže svoje najmilije. Posebno zaslužuje ugledati svjetlost dana jer se radi o prvoj takvoj udruzi u Hrvatskoj i Vinkovci bi se trebali ponositi što su obitelji smogle snage i da su, unatoč svojoj tuzi, tog 12. listopada 1992. osnovali udrugu i pokušali saznati gdje su članovi njihovih obitelji”, pojasnila je Vida dodavši kako je u monografiji prezentirano puno dokumentacije koja svjedoči o dugom putu neizvjesnosti i traganju za istinom.
Stotinjak stranica svjedoči o počecima i djelovanju “Hrvatske majke” Vinkovci. Bilo je, kaže autorica, zahtjevno raditi na monografiji jer čim uđete u tu problematiku suočite se s boli i patnjom onih koji su izgubili svoje najmilije u Domovinskom ratu.