U Kući Panonskog mora i Parku prirode Papuk održana je prva edukativna radionica u okviru projekta „Europa za mlade“, a sudionici radionice bili su učenici i nastavnici Osnovne škole Stari Jankovci.
U Kući Panonskog mora učenici su imali priliku pogledati prezentaciju o životu na našem Planetu i fosilima, upoznati se s načinom na koji se fosili čuvaju i što nam pričaju o nekadašnjem okolišu, s posebnim naglaskom na živi svijet nekadašnjeg Panonskog mora. Također, učili su o prirodnim fenomenima toga područja koji su ujedno i fenomeni Europske unije. Prezentacija je završila igrom u pijesku obale Panonskog mora, na interaktivnom podu dvorane.
S kombinacijom interaktivnih ekrana i stvarnih izloženih fosila pronađenih na Papuku, učenici su u dvorani na četiri zida mogli pogledati kako se mijenjao položaj Papuka, jezera i mora i druge događaje od prije 18 milijuna godina.
Nakon toga, uputili su se u Park prirode Papuk, odnosno Park šumu Jankovac te uz stručnog vodiča naučili o planini Papuk, njenoj geološkoj i biološkoj raznolikosti te vrijednoj kulturno – povijesnoj baštini. Aktivnosti Parka prirode Papuk usmjerene su na zaštitu, očuvanje i promicanje temeljnih prirodnih i kulturnih vrijednosti Parka.
Recimo i kako je nositelj projekta „Europa za mlade“ LAG Srijem i provodi se u suradnji s Osnovnom školom Stari Jankovci. Odobren je u lipnju ove godine, vrijedan je 39 tisuća kuna i u potpunosti je financiran od strane Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske. Rok provedbe je šest mjeseci.
Nastavak je to izvrsne suradnje s Ministarstvom uspostavljene na prethodno odobrenim i uspješno provedenim projektima “Učimo o EU za bolju budućnost” i “Budućnost je u našim rukama” koje je LAG Srijem također provodio u suradnji s osnovnim školama na području Vukovarsko-srijemske županije.