Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci objavila je zbornik Strip u knjižnicama koji donosi radove s istoimenoga stručnog skupa održanog 15. travnja 2021. godine povodom 145 godina Knjižnice.
Obilježiti veliki jubilej temom stripa, ističu vinkovački knjižničari, odlučili su se jer su u Vinkovcima rođeni, djelovali i djeluju brojni istaknuti strip-umjetnici, Vinkovci su poznati i po Salonu stripa, a Knjižnica ima bogatu stripoteku koja je izuzetno čitana.
„Sve su to razlozi zašto strip kao tema obilježavanja 145 godina naše Knjižnice, tema koja se u knjižnicama u Hrvatskoj nikako ili rijetko spominje, a skoro sve knjižnice imaju stripoteke i pogotovo matične knjižnice imaju vrijedne zbirke stripova”, ističe knjižničarka Iva Grković, moderatorica stručnog skupa i suurednica zbornika s Tihomirom Marojevićem.
Napominje i to kako se 145. obljetnica Knjižnice navršila 2020. godine, ali je zbog pandemije stručni skup odgođen za 2021. godine te je i dalje u pandemijskim uvjetima održan putem Zoom platforme. „U našem zborniku nalazi se devet radova autora knjižničara iz narodnih, školskih i fakultetskih knjižnica s tim da smo na samom skupu, koji je pobrao odlične ocjene, imali četiri pozvana i 23 prijavljena izlaganja”, ističe Iva Grković.
Zbornik radova Strip u knjižnicama otvara slavljenički tekst „145 godina Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci“ Željke Djeke, Vedrane Lugić, Tihomira Marojevića i Kristine Videković. Slijede, u suautorstvu ili samostalno, radovi o korištenju i čitanju stripa u knjižnicama, školama i fakultetima. Autori su: Marina Milanović, Slađana Pupovac, Marta Radoš, Neda Adamović, Željka Djeke, Klaudija Mandić, Tihana Lončarić, Maja Lesinger, Jelena Cvrković, Sandra Čukić-Jozinović, Ivan Munjiza, Biljana Krnjajić, Anita Tufekčić i Sandra Šimunović. Recenzenti su Davor Šunk i prof. dr. Midhat Ajanović.
Zbornik, ističe Davor Šunk, donosi precizne brojčane podatke o posudbi/čitanju stripova i ogled sadržaja strip-materije u knjižnicama te prezentira aktivnosti knjižnica vezane za strip poput radionica stripa ili promocija strip-izdanja. „Knjižnice su zaista neporeciva karika, čvrsta veza u trojstvu autor – knjiga – čitatelj, posebice u vremenima skupe kulture i jeftinoga blještavila. Sav taj trud, znanje, vještine, uloženo vrijeme, a vidljivo i ogromna ljubav prema tom poslu, utkali su vrijednosti za početak u nas novoga promišljanja o pojavnosti i dostupnosti fenomena stripa”, navodi Šunk.
„Tekstovi u ovom Zborniku osvjetljavaju nezamjenljivi značaj knjižnica za opću strip-kulturu u više aspekata, od stvaranja profesionalno kategorizirane građe kao usluga i pomoć akademskim istraživanjima, prisustva stripa u pedagoškom procesu kao didaktičkoga sredstva pa do promocije stripa i upoznavanja najšire publike s njegovim jezikom i izražajnim konvencijama”, zaključuje Midhat Ajanović.
Recimo i to kako u sadašnjim uvjetima nije izložen cijeli fundus stripoteke Gradske knjižnice, ali to će se uskoro promijeniti.
„Naša je stripoteka i bogata i posjećena. Pogotovo mladi, ali i oni malo manje mladi, posuđuju stripove i čitaju stripove. Zato nas raduje što ćemo uskoro u novoj zgradi imati prostor gdje ćemo moći izložiti cijelu našu stripoteku”, ističe Iva Grković.