U gruntovnicama, od danas , na snazi su nova pravila.
Svaki novi upis u zemljišne knjige umjesto osobnog dolaska od 10. veljače mogu odraditi samo javni bilježnici ili odvjetnici isključivo elektroničkim putem.
Proces je, navodno, jeftiniji za 3,32 eura ili 25 kuna, piše Novi list.
Iz Ministarstva pravosuđa i uprave najavili su da će to ubrzati postupak, a angažiranje bilježnika ili odvjetnika neće značiti poskupljenje usluge. Živi bili pa vidjeli!
Primjerice, kako obrazlažu, prijedlog za upis u zemljišnu knjigu nećemo plaćati 250 kuna (33,2 eura) te pristojbe, što je slučaj kad građani sami odlaze na sud, nego 125 kuna (16,6 eura), kada to za njih elektroničkim putem radi odvjetnik ili bilježnik.
Na tu računicu dodali su i sto kuna (13,32 eura) javnobilježničke naknade. Na kraju je cijeli posao prijedloga za upis u zemljišne knjige, isticali su, jeftiniji za 25 kuna ili 3,32 eura.
No, nisu sve sudske pristojbe 250 kuna, da bi na kraju podnošenje prijedloga i uz angažiranje bilježnika postalo jeftinije. Ako želimo upisati vlasništvo neke nekretnine, hipoteku ili prijedlog za brisanje hipoteke, za to ćemo angažirati odvjetnika ili javnog bilježnika, nalažu izmjene Zakona o zemljišnim knjigama.
Ministarstvo je kod iznošenja prijedloga ovih promjena najavilo da će građani elektroničkim putem i sami moći podnositi prijedloge, ali kad se za to steknu uvjeti.
Za sada, država nema ni pouzdane registre svojih građana da bi se upustila u takav projekt. Kada planiraju ovaj korak, odnosno mogućnost da građani elektroničkim putem bez posrednika podnose prijedlog za upis u zemljišne knjige, iz Ministarstva pravosuđa i uprave nisu odgovorili na upit Novog lista.
Nisu dobili ni odgovor koliko će usluga prema njihovom izračunu doista pojeftiniti, a koliko će poskupjeti nakon što danas na snagu stupe nova pravila.
Uz to, svi koji su u sustavu e-građani, i dalje mogu dobiti izvadak iz zemljišnih knjiga i on služi kao vjerodostojan i ovjeren dokument. No, to nije bilo moguće s podnošenjem prijedloga jer isprava koja je temelj za upis u zemljišne knjige mora biti dostavljena sudu u izvorniku ili ovjerenoj preslici, a potpis na privatnoj ispravi ovjeren.
Dodajmo kako, e-poštom i osobno i dalje možemo samo provjeravati odnosno dobiti na uvid stanja neposredno na zemljišnoknjižnom odjelu, kako u glavnim knjigama, tako i u zbirkama isprava.