Povodom Svjetskog dana bolesnika i njihove zaštitnice Gospe Lurdske, Društvo „Hrvatska žena“ Vinkovci poslije večerašnje mise provelo je u vjeronaučnoj dvorani Župe Sv. Euzebija i Poliona predavanje na temu upoznavanja šire javnosti s mrežom palijativne skrbi u Vinkovcima i Vukovarsko-srijemskoj županiji. U organizaciji događaja sudjelovao je i Centar za koordinaciju palijativne skrbi Doma zdravlja Vinkovci.
„Mi se već godinama kao društvo na današnji dan prisjećamo naših pokojnih članica, s tim da smo se ove godine dogovorili sa županijskim palijativnim timom kako ćemo širu javnost upoznati s njegovim djelovanjem“, izjavila je Ljubica Potočić, predsjednica Društva Hrvatska žena u Vinkovcima.
Palijativna skrb sveobuhvatna je skrb za osobe kod kojih bolest više ne reagira na liječenje i u kojih je prisustvo boli, ostalih simptoma osnovne bolesti te psiholoških, socijalnih, društvenih i duhovnih problema stalno ili većim dijelom prisutno. Ovo društvo oduvijek je pomagalo starijim i nemoćnim ljudima, a tijekom večerašnjeg susreta doktorica Margareta Čalić održala je predavanje o mreži palijativne skrbi na području naše županije, odnosno upoznala je sve prisutne s djelovanjem njihovog tima. Po pitanju našega grada izjasnila se medicinska sestra Hermina Fridl, koja je ujedno i koordinatorica u Vinkovcima. Administratorica i koordinatorica raznih radionica, Jasminka Parat, govorila je u ispred Društva „Hrvatska žena“ Vinkovci.
„Najčešći je problem neinformiranost i nedostatak kontakta tih osoba sa službama koje bi mogle pomoći. Informacije se danas uglavnom objavljuju na društvenim mrežama i web stranicama, a starija se dob manje služi s tim izvorima. Mislim kako su mediji, novine i radio ipak najbolji prenositelji svih informacija u ovom smislu“, dodala je Potočić.
U planu je i razvijanje palijativne skrbi u Vinkovcima na lokaciji u Dugoj Ulici. Brojni inženjeri i arhitekti su zainteresirani pomoći, no ipak se neke stvari moraju i platiti. Za potrebe glavnog projekta potrebno je izdvojiti približno 35.000 kuna, a idejni projekt je završen te vrlo obuhvatan. Ovo se ne bi sastojalo isključivo samo od dnevnog i poludnevnog boravka bolesnika, nego bi imao i proširenu medicinsku skrb, u kojem bi stalno boravili potrebne medicinske sestre, socijalni radnik, psiholog i drugi. U ovom trenutku nema raspisanih EU fondova za ovakve djelatnosti, međutim i da postoji, bilo bi vrlo teško doći do tih sredstava.
„Mi kao humanitarci radimo na različitim projektima i radionicama, otvoreni smo za sudjelovanje građana. Oni ne moraju biti nužno članovi našega društva. Sve ove radionice vođene su od stručnih volonterki i voljne su surađivati i dati svoje savjete, potporu i razgovore. Njih ćemo provoditi i dalje, pa se nadamo kako će više ljudi saznati i doći kod nas“, zaključila je predsjednica.