Hrvatski robotički savez i Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu organizirali su 7. natjecanje u robotici i STEM-u, First Lego League Challenge Hrvatska.
Ove godine tema natjecanja je bila „Super Powered“ odnosno energija i problemi vezani za proizvodnju električne energije, skladištenje, prijenos i potrošnju. Radi se o globalnom natjecanju u kojem sudjeluje gotovo 4000 timova iz 110 država s preko 680.000 natjecatelja.
“Možemo reći kako smo ponosni na naš uspjeh te što smo i ove godine bili dio ovako velike zajednice mladih inovativnih ljudi iz cijeloga svijeta, koji su kroz svoj rad i istraživanje, nadamo se barem malo pridonijeli rješenju globalnog izazova dostupnosti električne energije i očuvanju Planeta”, poručuju iz Udruge koja pomiče granice iz dana u dan..
Natjecanje se sastoji od 4 modula koji se jednako vrednuju, no najatraktivniji su „Robotska igra“ i „Inovativni projekt“.
U Robotskoj igri na temu Super Powered, roboti timova rješavaju misije, zadatke različite složenosti postavljene na areni. Robot u 2,5 minute treba riješiti što više misija i time osvojiti što više bodova. Postav arene, odnosno razmještaj i složenost misija su ulazne varijable na osnovu kojih ekipe razrađuju taktiku, konstruiraju robote, alate te kreiraju programe za aktivnosti robota.
“Locusov tim, WEnergy, konstruirao je inovativan alat s kojim je naš robot Maui uz pomoć koda atraktivno i uspješno riješio zahtjevnu misiju Tvornica igračaka za što smo osvojili pehar za Robo – potez dana. U robotskoj igri pored pehara u kategoriji atraktivnosti poteza, zauzeli smo i 12. mjesto od 28 timova i 250 natjecatelja iz cijele Hrvatske”, ističe mentor Tomislav Stepić.
Ništa manje atraktivan dio natjecanja je i „Inovativni projekti“, gdje su timovi kroz višemjesečne pripreme istraživali i razvijali vlastite projekte na temu „Super Powered“ koje su predstavili ocjenjivačima – profesori s različitih fakulteta sveučilišta u Zagrebu. Cilj je da timovi u svojoj lokalnoj zajednici prepoznaju problem u ovom slučaju se radi o Energiji te da ponude svoje rješenje u obliku inovativnog projekta. Inovacije, ideje i rješenja u obliku modela ili prototipova timovi su na svojim štandovima u hodnicima Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu predstavljali svim zainteresiranim posjetiteljima i medijima.
“Naš tim predstavio se radom „River Energy“ u kojem su prezentirali na osnovu svojeg istraživanja i izrađenog prototip modela zamisao dodatnog iskorištavanja riječnih tokova Dunava, Save i Drave u proizvodnji električne energije. Iza zahtjevnih višemjesečnih konstruiranja, programiranja, testiranja, istraživanja, učenja i rada nalaze se članovi Udruge Locus odnosno naš tima WEnergy: Petra Dujmić, Ivana Perković, Anja Vukovac, Božidar Barić, Jakov Čović, Matija Barac, Matej Stepić, Karlo Šokičić, Vjeko Šarić i Nikola Perunski mentori Adrijan Čačić i Tomislav Stepić”, zadovoljno ističu Locusovci.