Pčelarski savez Vukovarsko-srijemske županije i Udruga pčelara Nektar iz Vinkovaca potpisuje organizaciju 18. Pčelarskih dana, Međunarodnog sajma opreme i pčelinjih proizvoda praćen stručnmo-edukativnim dijelom. Nakon dvogodišnje stanke, u petak i subotu, 10. i 11. ožujka, pčelari očekuju svoje kolege i građane u dvorani Barun Trenk od 9 do 17 sati, najavili su organizatori još jedan medni vikend u Vinkovcima.
Sve počinje u petak Mednim doručkom u 9.30 na kojem će sudjelovati osnovnoškolci trećih razreda OŠ Ivana Mažuranića u suradnji s Gradom Vinkovcima i županijskim Agro-klasterom. Dočekat će ih voće, mlijeko i med, najbolje iz našeg okružja jer navike stečene u djetinjstvu ostaju za cijeli život, najavio je Stanko Čuljak, predsjednik županijskog Pčelarskog saveza istaknuvši da nije bilo pomoći Grada Vinkovaca ne bi bilo ni Pčelarskih dana.
„Pčele nisu na našoj zemlji da bismo od njih skupljali med, najvažnija je oplodnja medonosnog bilja. Bez njih, naši bi tanjuri bili puno sumorniji, puno manje životopisno obojeni jer bi nestalo dosta biljaka, a time i plodova koji nam život čine zdravijim ugodnijim i sretnijim”, ističe važnost manifestacije za javnost.
Duga je tradicija pčelarstva u Vinkovcima, podsjetio je zamjenik gradonačelnika Josip Romić. Datira unazad 140 godina, a rezultirala je kvalitetom i vrhunskim proizvodom s izvozom u inozemstvo. Kako smo, nažalost svjedoci modernog, brzog načina života, često praćenog lošom i nepravilnom prehranom, u užem nam izboru treba biti med i pčelinji proizvodi za što nam je potrebna edukacija, posebice djece o važnosti zdrave ishrane, benefitima meda i ostalih pčelinjih proizvoda, rekao je.
„Stoga su Pčelarski dani sjajna prilika s posebnim naglaskom na medni doručak koji me najviše veseli jer je pripremljen za naše najmlađe gdje će iz prve ruke naučiti koliko je zdrav med i koji su sve benefiti meda”, poručuje Romić u ime Grada Vinkovaca
Ove godine pčelinje zdrave domaće proizvode predstavit će 30-tak izlagača.
„Nismo išli na brojnost, već na kvalitetu izlagača. Oni koji dođu našim će pčelarima ponuditi dobre, kvalitetne, pristupačne proizvode, pogotovo sada jer je iz kupnje moguća subvencija iz sektorskih intervencija neki dan donesena Pravilnikom i njegovom provedbom”, napominje Čuljak.
Pčelarski dani sastoje se iz tri djela, a izložbeno-prodajni, najinteresantniji je posjetiteljima, na radost pčelara i sugrađana koji će iz prve ruke ponovno dobiti uvid u kvalitetu domaćih pčelinjih proizvoda s područja pet slavonskih županija i susjednih zemalja.
Stručni dio predavanja prilagodili su svojim potrebama, s obzirom na to da posljednjih godina muku muče s meteorološkim prilikama koje im stvaraju probleme za koje treba iznaći odgovarajuće rješenje. U tom smjeru s osječkim su fakultetom krenuli u projekt Postrne sjetve kao odgovora na klimatske promjene o čemu će govoriti profesor Bojan Stipešić. Deklaliranje i označavanje meda, bit će tema druge edukacije.
Inovacije, najmodernija oprema i vrhunski proizvod, stoji uz poziv svim građanima i pčelarima na ovogodišnji sajam, poručio je u ime suorganizatora Ivica Matijević, predsjednik jedne od, kako je rekao, najbolje organiziranih u Hrvatskoj, Udruge pčelara Nektar Vinkovci.
Zagađenja, pesticidi, nametnici sve su to faktori koji utječu na život pčele, a njihovi zaštitari upravo su pčelari. Svi su nam dobrodošli, poručuju, a nakon čega će po onoj staroj, pčelarstvo nije zanimanje nego dijagnoza, svečana odijela zamijeniti radnim i uhvatiti se posla u svojim košnicama iz kojih ne izlaze do kraja rujna.