Bosutski bećari i Vinkovci službeno se vole 40 godina.
Kako to biva u Slavoniji, početak je upisan u svadbarski sokak siječnja 1982. na Krnjašu kod kupališta Marica na Bosutu odakle se tamburaška pratnja za povorkom kretala prema hotelu. Ivan Šimić, voditelj sastava na basprimu, Ivan Sertić na basu, Franjo Božić na harmonici i Alojz Kralj – Žućo na kontri. Dok su tamburali netko od svatova je dobacio: Kako se zovete? Kako tada još nisu imali ime, a po uzoru na tada već poznate Slavonske bećare iz Osijeka, Žućo je pogledao prema ledom prekrivenom Bosutu i rekao: Bosutski bećari!
I od tada pod ovim imenom nastupaju punih 40 godina, otvara početak jednog od najdugovječnijih vinkovačkih tamburaških pop sastava dugogodišnji primaš Dalibor Trabak.
Četiri desetljeća pola je života, a Bosutskim bećarima razdoblje kontinuiteta s malo izmjena u postavi. Svoj pečat ostavili su Ivica Ivanković-Pele, Željko Piperković-Pipe, Dragutin Zeljković-Cane, pok. Ivan Sertić, pok. Mirko Karaica, Zlatko Perišić-Pera, pok. Željko Raguž, Marin Bando, Tomislav Pavić, Ivan Šebalj, Viktor Šepec, Tomislav Seiter i Ivica Cikač, priča Trale, frontmen kojem uz bok na bini stoje glavni vokal Marko Funarić, Sandro Funarić na braču, klavijature, harmonika i bugarija idu u prste Ante Jakšića baš kao i bas-gitara, Dean Mur na električnoj gitari, Darko Jukić virtuoz je brača, a Franjo Šokić bubnjeva.
Do Domovinskog rata sviraju na području županije, potom se priključuju obrani Hrvatske gdje, osim redovnih zadaća, nastupaju za stradalnike i branitelje na položajima.
“Prvi album Pjesma je lijek izlazi 2007. kada i pobjeđujemo u Županji na Festivalu šokačke pisme s pjesmom Ljubim tuđe, pa je bolje, da bi godinu poslije ondje odnijeli pobjedu s danas antologijskom pjesmom Dadino špencle Krešimira Stipe Bogutovca”, sjeća se Trabak.
Drugi, Sad kada došla si, 2011. postiže nevjerojatan uspjeh lansirajući ih u orbitu radijskih i TV postaja. S pjesmom Canetova sina Marka Zeljkovića – Zelje pobjeđuju u kategoriji najslušanije pjesme Požege po izboru publike. A ona ih obožava jer Bećari su rekordno rasprodani. Ovaj singl svojevrsna je prekretnica u tamburaškoj glazbi implementirajući moderne instrumente čime otvaraju put k mlađoj publici. Trend slijede brojni bendovi, a Sad kada došla si do danas je najizvođeniji prvi ples mladenaca.
Godinu kasnije sa Želim te noćas Marina Bande i Ivana Šebalja odnose pobjedu na Zlatnim žicama Slavonije, a uz producente Branimira Jovanovca – Banija i Branimira Mihaljevića 2014. izbacuju dugoočekivani album Budi tu i potvrđuju status koji im donosi brojna inozemna gostovanja među kojima i američko-kanadsku turneju.
Pričom o Jeli zaokružuju 2018., a nakon najslušanije pjesme u Županji, snimaju spot s oko 150 statista i glumaca. Drugi duet za pjesmu Tko si ti Zelje i Mihaljevića, Bosutski bećari ostvaruju 2019. kroz suradnju s Tomislavom Bralićem kada nastupaju pred prepunom zagrebačkom Cibonom kao gosti klape Intrade.
Ne miruju ni u lockdownu. Domišljati Marko Zeljković povezuje ih kroz projekt Spojeni pjesmom, a kućne dionice Mišine Poljubi zemlju postaju hit na YouTubeu.
Nove suradnje, ali i autorske pjesme u pripremi su skorog, četvrtog albuma, a gaže ne staju, doslovno svirajući satima bez stanke, po čemu su također poznati…Jer kako kažu, ne vole sjediti besposleni.
Ulazak u peto desetljeće proslavili sa sugrađanima na pozornici 57. Vinkovačkih jeseni.
To su ti naši nemirni duhom, živući, u pjesmu zaljubljeni, Bećari.
Čestitamo im prvih 40 velikih godina!