U Lapidariju Gradskog muzeja Vinkovci danas je predstavljen Zbornik radova međunarodnog znanstvenog skupa “Avari i Slaveni, Dvije strane pojasnog jezičca – Avari na sjeveru i jugu kaganata”. Dio je to velikog međunarodnog projekta „Avari i Slaveni”, čiji su nositelji bili hrvatski i slovački arheolozi, a sudjelovali su stručnjaci iz ukupno 13 europskih zemalja.
S hrvatske strane u projektu „Avari i Slaveni” sudjelovali su Arheološki muzej u Zagrebu i Gradski muzej Vinkovci, a voditeljice su kustosica Anita Dugonjić iz zagrebačkog i viša kustosica Anita Rapan Papeša iz vinkovačkog muzeja.
U okviru projekta nastale su dvije izložbe: hrvatska „Avari i Slaveni južno od Drave” i slovačka „Avari i Slaveni sjeverno od Dunava”, te je održan međunarodni znanstveni skup, a nakon njega i objavljen zbornik s 20 radova 31 autora iz 13 europskih zemalja.
Za suradnju na hrvatskoj izložbi „Avari i Slaveni južno od Drave” u okviru projekta „Avari i Slaveni”, Anita Dugonjić i Anita Rapan Papeša 2019. godine dobile su godišnju nagradu Hrvatskog muzejskog društva za najbolji projekt u međumuzejskoj suradnji.
Na današnjem predstavljanju uvodno su se obratili ravnatelji Gradskog muzeja Vinkovci i Arheološkog muzeja u Zagrebu, Hrvoje Vulić i Sanjin Mihelić, a o zborniku su govorile urednice Anita Dugonjić i Anita Rapan Papeša i recenzentica Ana Azinović Bebek, pomoćnica ravnatelja za arheološku baštinu u Hrvatskom restauratorskom zavodu.
Kroz ovaj projekt dali smo jedan poticaj u javnosti da se pozabavimo nekim temama koje možda nisu toliko zastupljene, a vrlo su važne, istaknula je Anita Dugonjić.
„Naime, upravo dolaskom Avara na ovo naše područje, na područje Karpatske kotline, ali i na područje Hrvatske, s njima dolaze i Slaveni i smatra se da su s tim Slavenima došli i preteče hrvatskog naroda. Tako da je to jedno vrlo zanimljivo razdoblje koje je obavijeno velom tajne, a koje zahvaljujući arheologiji i srodnim znanostima, mi možemo više razjasniti”, kazala je Anita Dugonjić.
Kako za sada nije bilo puno stručnih skupova na ovu temu pa onda i novije literature, istaknula je i Anita Rapan Papeša.
„Tako da je ovaj Zbornik vrlo važan za struku i prema povratnim informacijama koje dobivamo, odlično je prihvaćen. Autori radova su stručnjaci iz 13 europskih zemalja odnosno s područja koje je pokrivala avarska država, a predstavljeni su neki noviji rezultati koji do sada nisu bili objavljivani, nisu bili poznati, a nama su vrlo važne paralele kod određivanja pojedinih nalaza”, istaknula je Anita Rapan Papeša napominjući kako upravo Gradski muzej Vinkovci čuva najveću avarodobnu zbirku u Hrvatskoj s oko 7000 nalaza iz tog razdoblja što ostatak Hrvatske nema zajedno.
Recenzentica Ana Azinović Bebek, između ostaloga, istaknula je i multidisciplinarnu koncepciju zbornika
„Jako je zanimljivo to što su članci vrlo raznoliki. Dakle, osim arheološkog pristupa temi, imamo i dosta članaka koje se bave tematikom prirodnih znanosti koje pomažu u interpretaciji arheoloških nalaza i onoga što mi arheologijom pronađemo. To je velika prednost i veliki značaj ovoga zbornika koji je primjer onoga što zovemo multidisciplinarnim pristupom u znanosti”, kazala je Ana Azinović Bebek.