Svi putovi danas vode u Borovo Selo. Stariji se sjećaju muka i nevjerice nakon vijesti koja je Vinkovce zavila u crno.
Policajci Stipan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Čatić (1971.) ubijeni su iz zasjede, nakon što su u noći s 1. na 2. svibnja 1991. dvojicu njihovih kolega, Zvonimira Matkovića i Dalibora Križanovića – u Borovu zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi. U napadu su ranjena 23 redarstvenika.
Uvijek se kreće s vinkovačkog stadiona, baš kao i prije te 32 godine, zahvaljujući inicijatoru Udruzi Specijalne jedinice policije Policijske uprave Vinkovci “Krpelj”, istaknuo je odavajući s njima počast vinkovački gradonačelnik na polazišnoj točki puta kojim su tog 1. svibnja 1991. godine dvanaestorica redarstvenika krenula u pomoć kolegama.
“Iskazati im poštovanje znači proći taj cijeli put koji su oni prošli, do samog kraja na ulazu u Borovo Selo na kojem su dali najvrednije, svoj život”, istaknuo je Ivan Bosančić koji je s Krpeljima počast odao iz stadionske baze i podno murala dvanaestorici kod nadvožnjaka odakle su zajedno krenuli put Borova Sela.
Nakon akcije na Plitvicama i pogibije prvog hrvatskog policajca Josipa Jovića, masakr 12. hrvatskih redarstvenika koji su u Borovo Selu upali u četničku zasjedu 2. svibnja 1991., službeni je početak Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj.
“Ta akcija nije se trebala ni dogoditi, upravo jer svi odriču odgovornost od nje i zato što nikada nije podneseno izvješće za tu akciju”, rekao je na vinkovačkom stadionu Stevo Culej, predsjednik Udruge Specijalne jedinice policije Policijske uprave Vinkovci “Krpelj”, ratni dozapovjednik.
Ova jedinica, sljedbenica je dvanaestorice hrvatskih policajaca jer se Jedinica za posebne namjene raspala nakon akcije u Borovu Selu. Svi momci s ovog stadiona postali su pripadnici novoustrojenih Krpelja, kaže Culej. Iz bivše jedinice pristupa im Privlačanin Matija Mičić, a zapovjednik Matković, imače bivši oficir JNA, postaje zapovjednik u Županji.
Krenulo je iz Vukovara, podsjetio je. Posebna skupina Specijalne policije tada jedinice za posebne namjene, pod zapovjedništvom Martina Matkovića, prva je povela akciju oslobađanja dvojice redarstvenika osječke Policijske uprave. Oni su prvi ušli u Borovo Selo, a kasnije u ispomoć stižu dečki sa stadiona, iz Županje, Viničani i osječka policija.
“Ogorčenost je kada na kraju spoznate istinu. Za ovu akciju jedini dokument koji postoji je kod mene. Nakon 30 godina, napisao sam knjigu, a danas najavljujem i promociju filma Borovo Selo gdje po prvi puta iskaz daje zapovjednik Martin Matković. Pitam se, zašto do sada nema nigdje, ni jednog zapovjednika koji je dao iskaz, a trebao je od Boljkovca, pokojnog Degoricije, Kira, Josipa Džaje, Zvonimira Totara, stvarnog zapovjednika Jedinice pa do svih drugih koji su bili u toj akciji i trebali dati svoje izjave odnosno izvješća da se podnesu na raspravu Hravatskom saboru”, rekao je Culej.
Sveta misa, memorijalna utrka, sve su to samo neki od događaja kojima Vinkovci obilježavaju današnji dan.
“Ovim obljetnicama važno je prenijeti poruku mladim generacijama na razmjer podnesene žrtve. Od toga dana, Hrvatska više nije bila ista. Svima je bilo jasno da je rat počeo i da će biti krvav i nemilosrdan, a mi ćemo morati dati velike žrtve. Obitelji 12. redarstvenika to su prve osjetile, nažalost. Ovim putem im zahvaljujem s posebnim ponosom na 12 vitezova koji su ostali zapisani u hrvatskoj povijesti”, poručio je Bosančić.
Pogibija dvanaestorice hrvatskih redarstvenika jedna je od najbolnijih tema iz Domovinskog rata. To više jer je od 51 optuženog za pokolj u Borovu Selu, Vojni sud u Osijeku 1993. godine osudio samo desetoricu, no zatvorske kazne ni oni nisu odslužili.
Ova žrtva ne poznaje zaborav, postoji samo sjećanje koje nas obvezuje!