Sva mudrost, mobitelom je učitati barkod na stupcu pored stabla i stižu informacije o nazivu odnosno vrsti, pripadajuća fotografija i osnovni zanimljivi podaci uz potpis autora – učenika odnosno učenice, supotpisnika provedbe nacionalnog projekta DRVOKOD kojem se priključila Gimnazija Matije Antuna Reljkovića uz mentorstvo profesorice biologije Brigite Jurić-Katunić i informatičku podršku profesora Daniela Rakijašića.
Učenici su imali zadatak istražiti vrste drveća u parku, fotografirati ih, točno ih determinirati: odrediti precizirano vrstu i opisati ju što ih je učinilo i više nego zadovoljnim po okončanju posla.
Povezivanje nastavnih predmeta, naime, jedan je od ciljeva projekta koji promiče ekološke vrijednosti i održivi razvoj.
U središnjem vinkovačkom parku obitava više vrsta drveća pa uživamo u hladu primjerice tri različite vrste lipe, kestena, japanske sofore i stogodišnje platane, kraljice prostora ujedno i najstarijeg stabla na samom ulazu u park.
“Možete vidjeti i njihove fotografije, oni su znači i slikali svako stablo, opisali karakteristike pojedine vrste, etimologiju, stanište, eventualnu ljekovitost tako da vjerujem kako će svakom prolazniku koji se zainteresira biti zanimljivo to i pročitati i nešto dodatno naučiti”, pojasnila je profesorica Jurić-Katunić.
Prvi je barcode učitao zamjenik vinkovačkog gradonačelnika, izrazivši tako potporu gimnazijacima i njihovim profesorima na uloženom trudu na korist svih nas i posjetitelja grada. Rezultat je njihova ekološka osvještenost i briga za buduće generacije.
“Imao sam priliku kod učitavanja barcoda upoznati se s uskolisnom lipom, saznao sam da imamo tri kultivara lipe u našem parku, nekoliko kultivara javora, japansku soforu i mnogo različitih vrsta koje uljepšavaju naš park i daju određenu bioraznolikost”, podijelio je svoje iskustvo Josip Romić naglasivši važnost informacijskih tehnologija u učenju i o bioraznolikosti primjerice.
Osim što su gradu dali vlastoručno potpisan novi pečat kroz poziv na očuvanje prirode, razvili su tehnološke kompetencije koristeći suvremene aplikacije, određivali vjerodostojnost izvora informacija putem kojeg su prikupljali podatke, a na kraju su nagrađeni i peticom iz zalaganja. Podaci su provjereni i točni.
“Oni su ovih devet vrsta koje imamo u parku opisivali, a mi smo u Odjelu za ekologiju provjeravali točnost. Učenici su odlično odradili, bilo je vrlo malo korekcija jer su se zaista potrudili iz svih mogućih dostupnih literatura iskoristiti. Radnici Šumarije Vinkovci izradili su stupove za kodove”, istaknula je inženjerka šumarstva Vesna Ančić Tunuković.
“Povezivanje i suradnja institucija još je jedan u nizu ispunjenih ciljeva projekta na čemu smo jako zahvalni jer smo dobili stvarno srdačnu podršku od Grada Vinkovaca, Turističke zajednice i Uprave šuma – podružnice Vinkovci”, podcrtava profesorica biologije.
Šetnja u središnjem gradskom parku od danas će tako biti zanimljivija znatiželjnicima, a cilj ispunjen angažmanom mladih kroz nastavu biologije na značajnijem promoviranju ekoloških vrijednosti za što se kroz prizmu ideje “Zeleni Vinkovci”, zalaže i aktualna gradska uprava, Turistička zajednica kao i Uprava šuma Vinkovci koja je sa zadovoljstvom pružila gimnazijalcima svu potrebnu stručnu i logističku pomoć.
Izgled parka, poručuju gimnazijalci, ni na koji način nije narušen jer su vodili računa ne oštetiti drveće i naružiti ga primjerice plastikom.
Domišljati, kakvi jesu posegnuli su na QR kodovima na biorazgradivoj plastici izrađenih u vinkovačkoj gimnaziji na 3D printeru uz pomoć prof. Rakijašića, a sve o projektu na web stranici lektorirala je prof. Marija Tikvić.
Nakon središnjeg parka, uhodani i vješti, nastavljaju dalje, vjerojatno put Lenija.