Oko pet tisuća sudskih službenika i dalje je u štrajku, ne odustaju od svojih zahtjeva za povećanjem plaća u pravosudnom sustavu, unatoč nedavnim povišicama od 60 do 100 eura koje su dobili od Vlade RH.
Neki od službenika, kaže predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske Iva Šušković, imaju plaće oko 500 eura. „Pitam se kako roditelji i skrbnici mogu skrbiti za svoju djecu s takvim iznosom. Jesu li ovi zahtjevi zaista nerazumni?”, pita se Šušković.
Jasno su, dodaje, dali do znanja da se ovdje radi o najniže rangiranima u sustavu. „Tri godine smo sjedili za stolom i bili maksimalno tolerantni. Sustav je sada pred kolabiranjem. Mi ovdje govorimo o četverogodišnjem povećanju prosječno 600 kuna ili maksimalno 100 eura. Je li to puno za četiri godine kroz ovih bajnih 33% rasta, procijenite sami”, kazala je.
Doznajemo i kako službenici i namještenici Općinskog suda u Vinkovcima, sa stalnim službama u Županji i Otoku, štrajkaju u većinskom broju, izuzev zemljišno-knjižnih referenata u sjedištu suda.
Kako kaže Ivana Lovrić Vidaček, glasnogovornica Općinskog suda u Vinkovcima, unatoč štrajku osigurano je obavljanje hitnih poslova.
„Pri ostvarivanju svojih prava, službenici i namještenici Općinskog suda u Vinkovcima imaju bezrezervnu podršku sudaca koji u potpunosti razumiju potrebu borbe istih za ostvarivanje njihovih materijalnih prava te se nadaju kako će ista i ostvariti, u što kraćem roku, jer je zadovoljstvo službenika i namještenika u pravosuđu preduvjet urednog funkcioniranja pravosudnog sustava u cjelini”, dio je odgovora na naš upit.
Zaključeno je da su hitni predmeti oni koji su kao takvi određeni zakonom, kao i predmeti kod kojih, zbog nepostupanja sudova, strankama može nastati nenadoknadiva šteta. O tome koji su predmeti hitni trebaju odlučiti suci koji rade na tim predmetima.
Postupanje u takvim predmetima, kao i postupanje prema Naredbi predsjednika Vrhovnog suda ni na koji način ne ograničava provođenje štrajka, već sudska uprava nastoji da se u uvjetima štrajka ne ugroze ljudska prava stranaka zagarantirana Ustavom Republike Hrvatske i Konvencijama, što je u interesu ne samo stranaka već i organizatora štrajka.
Reći ćemo i kako je premijer Andrej Plenković kazao kako je pozicija ljudi u štrajku jasna, ranije spomenuto povećanje primjenjuje se na sve službenike. „Oni nisu pravosudni dužnosnici, oni su državni službenici. Ovo je najveće povećanje dosad. Pozivam ih da prihvate ovu odluku na idućem sastanku”, rekao je Plenković.