Nakon tri godine stanke zbog pandemije koronavirusa, proteklog je vikenda u talijanskim gradovima Solferinu i Castiglioneu ponovno održan Svjetski susret mladih Crvenog križa. Događaj je organiziran od strane Međunarodnog odbora Crvenog križa, Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca te Crvenog križa Italije, a na taj se način odaje počast mjestu gdje je prije 164 godine začeta premijerna ideja Crvenog križa, koja se kasnije razvila u najveću humanitarnu organizaciju na svijetu.
Bitku kod Solferina vodili su carska Austrija i francusko-sardinijski savez, a u njoj se borilo ukupno 300.000 vojnika. Nakon svega 16 sati borbe bilo je čak 40.000 mrtvih i ranjenih kojima nitko nije pomagao. Henry Dunant, švicarski trgovac, sasvim se slučajno našao na poprištu bitke te je organizirao na bojom polju i u crkvi u Castiglioneu pomoć svim umirućima i ranjenima, bez obzira kojoj su strani pripadali. Upravo je Dunant svoje impresije objavio u knjizi “Sjećanje na Solferino” 1862. godine. U tom je djelu iznio svoje ideje da se u svim zemljama utemelje društva koja bi pomagala ranjenicima te da se prihvaćaju pravila humanosti u ratu. Njegove su misli prihvaćene, a ubrzo je došlo do razvoja suvremenog međunarodnog humanitarnog prava.
Središnja manifestacija Svjetskog susreta mladih Crvenog križa je tradicionalna Fiaccolata (Bakljada), procesija u kojoj noseći baklje sedamnaest kilometara dugim putem od Solferina do Castiglionea sudjeluju mladi humanitarci.
“Mladi članovi Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci su po šesnaesti put sudjelovali na ovom svjetskom skupu i sa 54 člana ponovo bili najbrojnija, ali i najraspjevanija skupina iz jednog gradskog društva Crvenog križa iz međunarodno priznatih nacionalnih društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. Na susretu su sudjelovali i predstavnici Crvenog križa Buje i Crvenog križa Zagreb. Sudjelovanje na Svjetskom susretu mladih Crvenog križa je mladim volonterima Crvenog križa Vinkovci nagrada za cjelogodišnji humanitarni rad, ali i najbolja motivacija za nastavak predanog humanitarnog rada i doživljaj koji će pamtiti cijeli život”, istaknuo je Branko Tomić, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci.
Na otvaranju svečanosti sudionike su pozdravili čelnici Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Međunarodnog odbora Crvenog križa i Talijanskog Crvenog križa. Potom su s memorijalnog polja u dvorište crkve u Solferinu unijete prve baklje humanosti, zastave Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala, te transparenti s temeljnim načelima Međunarodnog pokreta Crvenog križa: humanost, neutralnost, nepristranost, neovisnost, dragovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.
Svi su sudionici s upaljenim bakljama krenuli vijugavom cestom od Solferina do Castiglionea, istim onim putem kao i ranjenici davne 1859. godine. Lokalno stanovništvo pljeskom je ispratilo pripadnike, a brojne kuće bile su ukrašene simbolima Crvenog križa. Oko 10.000 baklji činilo je plamenu rijeku koja je tijekom subotnjih večernjih sati prolazila dolinama i brežuljcima sjeverne Lombardije, a mladi su oko ponoći stigli na cilj u Castiglioneu.
“Naši domaćini, Talijanski crveni križ, na ovogodišnjoj je bakljadi pokazao zavidnu razinu organizacije i sve je bilo odlično. Od uvjeta u kampu, pa sve do same bakljade, bilo je izvanredno. Iako je bakljada nastavljena nakon nekoliko godina pauze zbog koronavirusa i broj sudionika je time bio nešto manji, hrpu mladih humanista iz cijelog svijeta ništa nije zaustavilo u mimohodu da odaju počast mjestu gdje je nastala začetnička ideja samog Pokreta i njegovu stvoritelju Henryju Dunantu. Moji Vinkovčani, ali i općenito predstavnici ostalih društava iz Hrvatske, pokazali su iznimnu brojnost i zajedništvo, što je na posljetku i neki krajnji cilj svih mladih križara – zajedništvo. Meni je osobno bilo iznimno drago što sam četvrti put zaredom bio dio ove predivne smotre i već željno priželjkujem iduću”, zaključio je Antonio Vukovac, predsjednik mladih Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci.