Hrvatski veterinarski institut potvrdio je pojavu afričke svinjske kuge u uzorcima krvi bolesnih svinja i u uzorcima organa uginulih svinja uzetih s dva objekta na području Posavskih Podgajaca u Vukovarsko-srijemskoj županiji. To je ujedno i prvi put da je zarazna bolest zabilježena u našoj zemlji.
Ministarstvo poljoprivrede i Državni inspektorat učinit će sve kako bi se zaraza što prije iskorijenila sa zaraženog područja i kako bi se spriječilo njezino daljnje širenje, no kako kažu iz Ministarstva, veliku ulogu u širenju ima i ljudski faktor. Naime, svinjska kuga potvrđena je i na pet objekata u Gunji na gospodarstvu s 30 svinja, u Rajevom Selu na gospodarstvu s 18 svinja te u Privlaci na gospodarstvu s 121 svinjom, priopćili su. Kontaktirali smo i Laboratorij za dijagnostiku Veterinarskog zavoda Vinkovci kako bi dobili širu sliku, ali i više potrebnih informacija, ali za to je odgovorno Ministarstvo poljoprivrede koje će davati daljnje upute.
Svjesni su sve veće rizika od pojave ove bolesti u Hrvatskoj, stoga su dodatno pojačali preventivne mjere donošenjem nove Naredbe o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj.
Iz Upravnog odjela za poljoprivredu Vukovarsko-srijemske županije istaknuli su kako je situacija na području Vukovarsko-srijemske županije uslijed otkrivanja Afričke svinjske kuge pod kontrolom, odnosno sve službe u čijoj su nadležnosti poslovi nadziranja, kontrole su aktivne te se provode sve mjere za stavljanje pod kontrolu navedene zarazne virusne bolesti svinja i divljih svinja. Ističu kako je važno spomenuti da je navedena virusna bolest isključivo bolest svinja te ne predstavljaju ugrozu po ljudskom zdravlju.
Na području županije prema posljednjim dostupnim podacima od 31.12.2022 godine ukupan broj svinja je 152.347 komada, na ukupno 1.612 gospodarstava, od toga je 13.936 registriranih krmača i nazimica. Dosad su potvrđeni slučajevi na 4 lokacije (P.Podgajci, Rajevo selo, Gunja i Privlaka).
“Prerano je govoriti o tome hoće li i u kojoj mjeri navedeno utjecati na naše uzgajivače, kao i na otkupnu cijenu mesa na tržištu, no ono što zasad možemo jest pratiti situaciju, te pravovremeno reagirati kako navedeno ne bi dovelo do nekih katastrofalnijih scenarija”, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu Magdalena Parat dodavši kako će županija kao i dosad kroz Javne pozive osiguravati sredstva za razvoj, održivost i podizanje broja grla stoke na području županije, te na takav način zadržati i ovu važnu i najrašireniju granu svinjogojstva na području županije.
Razgovarali smo i s uzgajivačem svinja iz Otoka, Vladom Ferbežarom koji nije skrivao svoju zabrinutost. „Naša je županija najmanji proizvođač svinjskog mesa, tako da mislim da neće utjecati nimalo na cijenu, za razliku od Osječko-baranjske i ostalih većih županija gdje je proizvodnja znatno veća. Strahujem da će naša županija ostati bez svinja, jer ih već sad imamo jako malo”, rekao je dodavši kako trenutno na stanju ima oko 700 svinja. „Ako bude i samo jedan pozitivan nalaz, moramo se okrenuti nečemu drugome jer je i bez toga ovo bilo čisto preživljavanje”, istaknuo je. I on čeka daljnje upute koje bi Ministarstvo trebalo donijeti što prije i to već sredinom dana, kako bi znali što čini. „Imam veliku narudžbu i trebao sam slati svinje na klanje, ali promet je obustavljen i u cijeloj županiji trenutno nema prometovanja svinja”, kaže. Novom uredbom Ministarstva znat će na koji način će postupati, a već sutra će i raditi po njihovim uputama. Tragično je to što se događa u našoj županiji, a budućnost uzgajivačima nije blistava.
Situaciju je prokomentirao i Alija Karinčić iz mesarnice Karinčić koji, pak, smatra kako će pojava svinjske kuge utjecati na cijenu svinjskog mesa upravo zbog nestašice svinja koja će se dogoditi ako se na vrijeme ne suzbije ova pojava. „Higijena je najbitnija u svemu, a potrebno je suzbiti daljnje širenje za što postoje institucije koje to rade i trebaju voditi brigu o tome da na vrijeme otkrivaju žarišta”, mišljenja je Karinčić. Jednako tako, smatra da će ljudi više sumnjati čim su čuli za bolest, što će dovesti do veće potražnje junetine i teletine. „Ministarstvo poljoprivrede mora poduzeti agresivne mjere, a neće biti dobro ako se prošiti dalje”, zaključio je.