U Vinkovcima je završio ovogodišnji Međunarodni kiparski simpozij „Tvornica Zemlja” koji se održava od 2003. godine, prvi bez dugogodišnjeg voditelja, u ožujku preminulog, akademskog kipara Antuna Babića.
U posljednjih dvadeset godina, simpozij, specifičan po svojoj osnovnoj koncepciji – ustrajnoj umjetničkoj ideji skulptorskog oblikovanja u izvornoj terakoti bilježi uspješan kontinuitet rada i izlaganja, navode organizatori.
Jedna od osnovnih značajki simpozija je da egzistira uz pogon vinkovačke tvornice crijepa i opeka Dilj d.o.o. U jedinstvenom okruženju u kojemu se odvija umjetnički stvaralački proces, atmosfera tvornice i rada sublimira se u ozračje radionice. Ondje se odvija i neposredan kontakt desetak studenata i profesora s tvorničkim radnicima, koji su kiparima prva publika pa i prvi kritičari, napominju.
Budući da sudjeluju u paljenju terakote koja se termički obrađuje u velikim industrijsko-opekarskim pećima, radnici su izravno uključeni u sam proces nastanka radova, odnosno njihove finalne tehničke i tehnološke obrade.
Tijekom godina na simpoziju su sudjelovali mnogi umjetnici, od najstarijih majstora skulpture, poput Branimira Crlenjaka i spomenutog Antuna Babića, preko Stjepana Gračana i Mire Vuce, sve do novih autora, primjerice Daniela Kovača, Marine Bauer, Hrvoja Urumovića ili Denisa Kraškovića.
„Naša tvornica crijepa Dilj d.o.o. je ponosni domaćin ovog simpozija već godinama, jedinstvenog jer umjetnička djela nastaju u atmosferi tvornice i rada. Kako tijekom simpozija kipari stvaraju u neposrednom kontaktu s tvorničkim radnicima, upravo su im naši zaposlenici prva publika i prvi kritičari. Dapače, radnici su izravno uključeni u sam proces nastanka radova, odnosno njihove finalne tehničke i tehnološke obrade, jer sudjeluju u paljenju terakote koja se termički obrađuje u velikim industrijsko-opekarskim pećima. Drago mi je da na ovaj način naša tvornica sudjeluje u kulturnom i društvenom životu grada Vinkovaca“, poručio je direktor Dilja, Davor Vidaković.
Također, kontinuirano je provođena organizacijska koncepcija po kojoj, osim već izgrađenih umjetnika i akademskih kipara potvrđenih stvaralačkih opusa, na simpoziju su sudjelovali i studenti kiparstva, ravnopravno sa svojim starijim kolegama ili profesorima.
Ovogodišnji sudionici bili su profesor Gyorgy Fusz, studenti Peter Baran, Abigel Nagy i Petra Virag Szondi s Fakulteta za glazbu i vizualnu umjetnost Sveučilišta u Pečuhu, profesor Bojidar Bonchev s Nacionalne akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Sofiji u Bugarskoj, umjetnici Đorđe Jandrić i Vlatka Škoro te asistentica Josipa Stojanović, studenti Ivona Malčić, Nikša Borovac, Jurica Bareš i voditeljica radionice doc. dr. art. Margareta Lekić s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.
Radionica je omogućena uz potporu i suradnju Dilja – Industrije građevinskog materijala d.o.o. Vinkovci, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.