Toplinski val pogodio je Hrvatsku, temperature sežu i do 40 stupnjeva, vrućina i sparina iscrpljuju, no obim posla na vinkovačkom Hitnom bolničkom prijemu ipak nije povećan, kao što je to slučaj u drugim dijelovima Hrvatske.
Od tegoba povezanih s vrućinom, pojašnjava nam liječnica Magdalena Pastović, u zadnjih mjesec dana zabilježena su tri slučaja sunčanice ili toplinskog udara. Ništa izraženije nego što je to bilo prethodnih godina.
„Ako netko ima simptome povezane s prekomjernim izlaganjem suncu ili visokim temperaturama obično to zahtijeva intravensku nadoknadu tekućine, pola litre do litru, uz to vrlo često ide i glavobolja i mučnina, odnosno povraćanje. Bolesnik dobije određenu terapiju i preporuku za mirovanje, sljedećih 12 sati ne bi se trebao izlagati suncu“, napominje Pastović, liječnica Centra za hitnu medicinu – objedinjenog hitnog bolničkog prijema OŽB Vinkovci.
Iako je za pretpostaviti kako će s visokim temperaturama problema imati osobe starije životne dobi, naša sugovornica napominje kako nema pravila. Čak štoviše, većinom to budu mlađe osobe ili osobe srednjih godina koje su samouvjerene i ne očekuju da će im se tako nešto dogoditi.
„Bez obzira što je vrijeme opasno i što brojne hitne medicinske službe zaprimaju više poziva na intervencije, kod nas je situacija stabilna. I dalje nam najveći dio posla otpada na kronične bolesnike, a isto očekujemo i u ostatku ljeta“, dodala je Pastović.
Vinkovčani očito slušaju savjete i preporuke stručnjaka, no nije zgorega, smatra liječnica, još jednom podsjetiti kako se kronične smetnje u ovoj toplini dodatno pogoršavaju pa valja konstantno biti na oprezu.
Bez odgovarajućih mjera preventive toplinski valovi mogu ozbiljno ugroziti život, preporučuje se stoga piti dovoljno tekućine, ne jako rashlađenu i niskokaloričnu, izbjegavati boravak na suncu od 10 do 17 sati, posebno trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima, tuširati se u mlakoj vodi, nositi laganu, široku i svijetlu odjeću od prirodnih materijala uz obavezna pokrivala za glavu i sunčane naočale,koristiti laganu posteljinu te jesti male i što više tekuće obroke.
Uz brigu o sebi, ljeto znači i povećan broj vozila na cestama pa iz Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu još jednom podsjećaju na važnost stvaranja hitnog koridora. Na taj način osigurava se zbrinjavanje unesrećenih i povećava mogućnost preživljavanja osoba stradalih u prometnim nesrećama te izravno utječe na smanjenje stope invaliditeta i mortaliteta.
Ako pacijent od dojave do dolaska u hitni bolnički prijam stigne u “zlatnom satu”, šanse za preživljavanje veće su za 30 do 50%. Malim pomicanjem svog vozila lijevo ili desno unesrećenoj osobi stvarate koridor za život stoga budite savjesni i odgovorni sudionici u prometu i omogućite prolaz vozilima s pravom prednosti prolaska.