U kampu operativnih snaga civilne zaštite postavljenom u Andrijaševcima danas su župan vukovarsko-srijemski Damir Dekanić te ministar obrane Mario Banožić izvijestili o situaciji na terenu. Iako je prijetila i treća oluja u manje od tjedan dana, situacija je relativno mirna i stabilna.
Na sanaciji se radi punom parom, stanje se stabilizira, štete su detektirane. Procjene su bile, kaže Dekanić, prilično realne, što znači da je oštećeno 10 do 15 tisuća stambenih objekata. Točne brojke znat će se nakon što svi zahtjevi za nadoknadu šteta budu podneseni.
„Prvotno su jedinice lokalne samouprave izdavale potvrde kojima se mogao dizati građevinski materijal besplatno da bi se pokrpale štete, mislim da smo u tome uspjeli. Najzahtjevniji dio je bio dovesti u normalno stanje prometnice, pomogle su tu vojska i šume, a i HEP radi danonoćno kako bi se otklonili svi kvarovi”, ističe župan i dodaje kako je prvi dan oluje bez struje bilo 27 tisuća kućanstava bez struje, danas ih je 470, a riječ je o udaljenim objektima koji bilježe veće kvarove.
Predvidjeti kada će svi dobiti struju je teško, prioriteti su bila kućanstva s više stanovnika, a drugima su za prvu ruku osigurani agregati. Sustav, napomenuo je, nije ovako bio narušen ni za vrijeme rata pa poslije ovoga očekuje potpunu rekonstrukciju mreže napajanja električnom energijom.
Apelira župan i da se ne ide u samostalne podvige kada je riječ o sanaciji krovova. Osim jednog smrtnog slučaja, u Općoj županijskoj bolnici Vinkovci trenutno je 10 ozlijeđenih, dvoje s težim ozlijedama, osam je stabilno. Neslužbeno, novi slučaj dogodio se jutros u Andrijaševcima gdje je muškarac pao s krova, no detaljnije ćemo o tome izvijestiti kada prikupimo sve informacije.
„Svi volonteri neka se jave voditeljima sustava civilne zaštite i načelnicima općina da ih koordinirano pošalju na poslove na kojima ne mogu stradati, jer su ljudski životi važniji od bilo kakve štete”, istaknuo je Dekanić pohvalivši i koordinirani rad svih službi na terenu.
U dijelu objekata štete su nepopravljive, pa kako bi ljudima u potrebi osigurali krov nad glavom nabavljena su i tri kontejnera za stanovanje. Stigli su danas, dva u Andrijaševce i jedan u Županju.
Slijedi upis u registar šteta i reakcije prema Vladi Republike Hrvatske koja je već najavila intervencijske mjere i 11 milijuna eura pomoći jedinicama lokalne i regionalne samouprave.
„Uz 200 vojnika, na terenu je još i 500 pripadnika drugih službi, što znači ukupno 700 ljudi u ovom trenutku radi na području devet općina i dva grada, sukladno zadaćama koje je definirao županijski stožer”, pojasnio je ministar Mario Banožić. Napominje kako vojska nastavlja raditi na smanjenju ugroze za građane, u prvom redu to je prometna infrastruktura, ali i sve ono što bi moglo ugroziti imovinu i život građana.
Nezapamćeno nevrijeme zahvatilo je dvije trećine Hrvatske, odnosno 13 županija. Najgore je prošla Vukovarsko-srijemska županija, zbog čega je Ravnateljstvo civilne zaštite upravo tu postavilo bazu operacije.
„Trenutno je angažirano 700 pripadnika sustava civilne zaštite, djelatnika komunalnih poduzeća i drugih firmi. Prvenstveno se radi na uspostavi infrastrukture, odnosno prometnica i opskrbe električnom energijom. Angažirane su sve snage koje imamo”, zaključio je Zvonko Grgec, pročelnik Područnog ureda Civilne zaštite Osijek.