U Zagrebu je, od 19. do 23. srpnja održana 57. Međunarodna smotra folklora, prezentirajući živa sjećanja cijeloga svijeta.
Istina ove godine, brojne priredbe na otvorenom onemogućilo je loše vrijeme te su bile otkazane, izvijestila je vinkovačka etnologinja mr. Ljubica Gligorević koja je trebala pratiti i predstavnike Vukovarsko-srijemske županije.
“Na svečanosti zatvaranja ovogodišnje MSF-a, u nedjelju uvečer na Trgu bana Josipa Jelačića, pred brojnom publikom trebao je nastupiti i KUD Slavko Janković Šiškovci, predstavljajući Vukovarsko-srijemsku županiju i time najaviti 58. MSF 2024., koja treba biti posvećena Šokačkoj tradiciji. Nažalost, nevrijeme koje je 19. i 21. srpnja poharalo istočnu Hrvatsku i našu VSŽ, tako i mjesto Šiškovce, spriječilo je vrijedne folkloraše da napuste svoje mjesto i obnovu porušenosti svojih domova, boreći se i s drugim egzistencijalnim nevoljama. Službeni voditelj je za publiku istaknuo probleme s kojima se susreću Šiškovčani opravdavajući njihov nedolazak, a publika je snažnim pljeskom pozdravila sve Šiškovčane i sve stradalnike olujnog nevremena koje je zadesilo hrvatske prostore”, prepričala je Gligorević.
Naime, KUD Slavko Janković Šiškovci, na Folklornim večerima VSŽ 57. Vinkovačkih jeseni, 2022. godine, nakon KUD-a Šokadija Stari Mikanovci, po kvaliteti nastupa, prema mišljenju Ocjenjivačkog suda zauzeo je prestižno drugo mjesto.
Uz sve neprilike koje su ih zadesile, u pripremama su važne rujanske priredbe 7. Smotre svatovskih običaja i napjeva u svojem mjestu. Uz brojne skupine iz Šokadije, dogodine će svakako nastupiti i na Međunarodnoj smotri folklora pred zagrebačkom publikom i brojnim gostima glavnoga grada, promičući našu bogatu šokačku baštinu, najavljuje umirovljena etnologinja koja i danas svakodnevno aktivno prati na terenu rad domaćih KUD-ova.
U susret ovogodišnjoj Smotri, napominje, od siječnja su održavani koncerti, radionice, tribine, predavanja i otvorenje izložbi poput Sva su sela oko Kupe bela, autora Josipa Forjana iz Kulturnog centra Travno.
Zagrebačka smotra održava se od 1966. godine. Afirmira i prikazuje tradicijsku kulturu i folklor brojnih domaćih i stranih sudionika. Odlukom Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba, 2014. godine proglašena je festivalskom priredbom od nacionalnog značenja.
Ovogodišnja Smotra bila je posvećena obilježavanju stote obljetnice od etnografske pokupske ekspedicije, u koju su bila uključena dva kustosa Etnografskog muzeja i dva slikara uz petero njihovih prijatelja. Tada su preplovili kajacima udaljenost od stotinjak kilometara s lijeve i desne obale Kupe i u četiri tjedna obišli 34 sela istražujući etnografski relevantne pojave, prikupljajući muzejsku i foto dokumentacijsku građu, za tek četiri godine od osnutka muzeja Etnografskog muzeja u Zagrebu. Brojni predmeti i ilustrativni materijali prikupljeni ovom ekspedicijom izloženi su na velikoj muzejskoj izložbi Intimni prostor svakodnevice, autorice Zvjezdane Antoš, piše naša etnologinja.
Na 57. MSF Pokraj Kupe lađane vodice nastupilo je oko 30 folklornih skupina iz Hrvatske, Hrvati iz Gradišća u Austriji i sudionici iz inozemstva: Belgije, Gruzije, Indije, Kosova, Sjeverne Makedonije, Poljske, Španjolske i Turske. Nastupili su i sudionici koncerta marijanskih hodočasničkih pjesama i sudionici samostalnih koncerata, poput popularnih Cinkuša. Sve se događalo na pozornicama Trga bana Josipa Jelačića, na Europskom trgu, u paviljonu Zrinjevac, Kulturnom centru Travno, folklornim šetnicama centrom grada i u okolnim mjestima Zagreba.
Organizator MSF je Kulturni centar Travno, Centar za tradicijsku kulturnu baštinu. U ovogodišnju organizaciju značajno se uključila i Turistička zajednica grada Zagreba. Umjetnički ravnatelj Smotre je etnolog dr. sc. Tvrtko Zebec.