Vukovarsko-srijemska županija najviše je pogođena velikim nevremenom koje je prošloga tjedna protutnjalo većim dijelom Hrvatske. Udari vjetra koji su prelazili više od 180 kilometara na sat ostavili su iza sebe srušena stabla, zakrčene prometnice i objekte bez krovova.
U pomoć su među prvima pristizali naši vatrogasci koji su se spremno i hrabro uhvatili u koštac s ogromnim štetama nastalim na objektima i prometnicama. Na terenu su praktički od 0 do 24, a od 19. srpnja kada se dogodilo prvo snažno olujno nevrijeme samo na području naše županije zabilježeno je oko 940 intervencija na kojima je sudjelovalo oko 1.300 vatrogasaca.
„Ovo nisu konačne brojke, ekipe su stalno na terenu te će se ukupne brojke tek utvrditi. Vatrogasci su na terenu bili od prve minute oluje i spašavali građane iz vozila koja su ostala zarobljena uslijed srušenih stabala, raskrčivali prometnice i sanirali krovišta. U startu je bio veliki problem i državna cesta koja je bila zakrčena sa stotinama porušenih stabala, a 6 vatrogasnih postrojbi odmah su bile upućene na teren gdje su radili do jutra nakon čega je stigla i vojska koja je s teškom mehanizacijom omogućila prohodnost“, rekao je za Hrvatsku vatrogasnu zajednicu Krešimir Jelić, zapovjednik Vatrogasne zajednice Vukovarsko-srijemske županije.
Dodao je i kako su imali opreme, ali im je nedostajao dovoljan broj motornih pila i reflektora s obzirom na obim poslova i posljedica koje su ostale nakon oluje. U ispomoć im je Hrvatska vatrogasna zajednica dostavila 26 agregata za struju, a upućeni su i vatrogasni timovi za rad na visini s platformom iz Krapinsko-zagorske županije te dvije autoljestve iz Osječko-baranjske županije.
„Naši vatrogasci su se odmah iskazali te su na terenu cijelo vrijeme. Tu osobito moram naglasiti požrtvovnost dobrovoljnih vatrogasaca, koji volonterski obavljaju svoj posao i koji svaki dan nakon 8 sati na radnome mjestu još toliko rade na sanaciji i pomaganju građanima. To je svakako nešto što treba apostrofirati i u narednom razdoblju drugačije vrednovati kao i naglašavati da je primarni vatrogasni posao zaštita građana i imovine, a poslovi kao što je primjerice sanacija krovišta u nadležnosti je nekih drugih službi“, kazao je.
Vatrogasci naše županije ovih su dana, pojašnjava Jelić, i na dislokacijama na priobalju te su se prvenstveno oslanjali na vlastite snage svjesni i požarne sezone koja je u tijeku, ali i problema s kojima su se susrele i ostale županije budući da je oluja ostavila strašne posljedice u čak 14 županija.