Današnja Udruga slijepih Vukovarsko-srijemske županije datira iz 1954. godine kada je osnovana Udruga slijepih grada Vinkovaca, koja nakon Domovinskoga rata postaje županijska udruga sa sjedištem u Vinkovcima.
Udruga okuplja članove iz cijele županije, trenutačno njih 185, te aktivno radi na unaprjeđenju kvalitete života slijepih osoba. S tim ciljem proveli su i više različitih projekata, ističu predsjednik Miroslav Bebek i administrativna djelatnica Josipa Sanković, a trenutačno aktualna su dva veća: „Možemo mi kao i vi” i „Povedi me”.
„Možemo mi kao i vi” trogodišnji je projekt odobren od Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i u prvoj je godini provođenja. Nastavak je to projekta s kojim je udruga krenula 2017. godine, a čine ga kreativna, sportska i radionica socijalnih vještina. Tako kroz ovaj projekt članovi izrađuju ukrasne i uporabne predmete i nakit od raznih materijala i u raznim tehnikama, igraju govorni pikado, odlaze na izlete, slušaju predavanja…
„U okviru radionice socijalnih vještina imamo odličnu suradnju sa Srednjom strukovnom školom Vinkovci, a u pripremi su i aktivnosti s Domom zdravlja Vinkovci. Općenito u okviru te radionice potičemo članove da se podružimo ovdje u udruzi, popijemo kavu, razmijenimo neka iskustva, poslušamo nešto o nekoj zanimljivoj temi ili da odemo na neki izlet, turnir, sajam i slično”, ističe Josipa Sanković.
Na žalost, napominje Miroslav Bebek, u ovim radionicama sudjeluje samo nekih tridesetak članova.
„Razlog je starija životna dob članstva, udaljenost, loša prometna povezanost i slično. Tako da nam uglavnom dolaze članovi iz Vinkovaca i okolice pa i iz Županje i Vukovara”, ističe Bebek.
Projekt „Povedi me” također je trogodišnji, a provodi se kontinuirano od 2013. godine. Kroz njega je osiguran videći pratitelj slijepim osobama koje su same i nesamostalne u kretanju i treba im pomoć u određenim aktivnostima.
„Ovaj projekt završava s krajem godine i više se neće nastavljati jer imamo novi Zakon o osobnoj asistenciji s kojim se od sljedeće godine ova usluga osigurava i za slijepe osobe”, ističe Josipa Sanković.
Udruga se redovito javlja i na javne natječaje Grada Vinkovaca i Vukovarsko-srijemske županije iz čijih proračuna također dobivaju određena sredstva za svoje aktivnosti. Ono po čemu su možda najpoznatiji široj javnosti svakako je Dan bijeloga štapa, 15. listopada, za koji poseban program pripremaju i ove godine, a svi su pozvani da im se pridruže i da ih podrže.