Berbom jabuka u jesen ubiru se plodovi cjelogodišnjeg truda i rada, a u voćnjaku Vinke na Borincima, koji se, kako navodi Josip Bunardžija, prostire na 82 hektra, u tijeku je jesenska berba.
Jedna od najvažnijih stvari kod uzgoja jabuka jest odrediti vrijeme kad se one beru, a Bunardžija kaže kako se rok određuje na osnovi analize, odnosno, tvrdoće ploda, kao i sadržaju škroba i suhe tvari. Plodovi jabuke, pojašnjavaju stručnjaci, imaju dva stupnja zrelosti, fiziološku i tehnološku. Fiziološka zrelost računa se kada plodovi jabuke dostignu najveću krupnoću i sjemenke su im potpuno razvijene, a tehnološka zrelost jest kada plodovi postignu najbolji okus, miris i boju.
Svojim dugogodišnjim iskustvom lako mogu procijeniti kad je najbolje vrijeme za branje jabuka, ali kako kažu iz Vinke, prerano ubrana jabuka nije iskoristiva, dok prekasnom berbom gube u količini i kvaliteti. Jabuke se uvijek beru ručno kako bi se plod što više sačuvao, a bere se tako da se plod obuhvati prstima, malo podigne i uvije. Prstima druge ruke istodobno se pridržava grančica s peteljkom na kojoj je plod, a bere se od nižih grana prema vrhu kako bi se spriječilo padanje plodova. Isto tako, pojašnjavaju kako će ovogodišnja berba trajati dva mjeseca, a za koju je potrebno 80 do 100 berača.
Primjerice, članak iz Vinkovačkog lista 1978. godine govori kako je te jeseni bilo potrebno oko 3000 radnika koji obavljaju sve radove, počevši od branja do utovara i ostalih poslova. Berba je te godine počela 4. rujna s oko 500 radnika, s time što je u najpunijem zamahu radova u nju bio uključen znatno veći broj berača. “Mjerilo zarade i ove će godine biti količina ubranih plodova, a cijene će se kretati od 19 do 28 para po kilogramu, zavisno od uvjeta rada. Također će za veći broj mjesta biti osiguran autobusni prijevoz radnika”, stoji u tekstu naših kolega. Tadašnja služba za zapošljavanje akciju je proširila na mjesne urede i mjesne zajednice, kako bi što širi krug građana bio informiran o mogućnostima uključenja u berbu koja, napominju, ipak nije mogla omogućiti stalno zaposlenje.
Uspoređujući, vidimo kako je nekad potreba za beračima bila znatno veća te tad je to bila najveća plantaža jabuka u Europi, a vremena su se promijenila. Kako su nam rekli iz Vinke, nakon ovogodišnje berbe očekuju urod od 3000 tona, a na samome kraju sklapaju protugradnu mrežu i voćnjak pripremaju za sljedeću godinu obrađivanjem tla, gnojidbom i rezidbom. Kraj berbe svake godine varira jer ovisi o vremenskim prilikama, na što se ne može utjecati, ali i prinosu. Naime, ove godine kraj berbe očekuju u prvim danima studenog, a jabuke čuvaju u hladnjačama sve do same isporuke kupcima.