U Gradskom muzeju Vinkovci na terenu su boravili stručnjaci iz Instituta za antropologiju u Zagrebu, dr. sc. Mario Novak, viši znanstveni suradnik i dr. sc. Željka Bedić, znanstvena suradnica
Dr. sc. Mario Novak i dr. sc. Željka Bedić znanstvenici su koji u Institutu za antropologiju u Zagrebu vrlo često rade na građi koju im šalju vinkovački arheolozi. Ovaj put, međutim, obradu građe radili su u Vinkovcima.
„Ono čime se mi bavimo je rekonstruiranje kulturnih, bioloških, društvenih aspekata naših davnih predaka, ljudi koji su živjeli na ovim prostorima prije petsto, tisuću i nekoliko tisuća godina, kroz analizu njihovih koštanih i zubnih ostataka. Dok arheolozi to čine kroz materijalnu kulturu, artefakte, mi čovjeka u njegovom cjelokupnom aspektu pokušavamo promatrati kroz analizu njegovih bioloških ostataka”, rekao nam je Mario Novak.
Biološka antropologija širu je popularnost stekla kroz popularnu kulturu ponajprije kroz serije kao što su „Kosti” i CSI u raznim verzijama. Taj prikaz, podređen imperativu privlačenja i zadržavanja gledatelja, nije u potpunosti vjeran odraz stvarnosti, ali je biološka antroplogija u svakom slučaju fascinantna znanost i riječ je o vrlo dinamičnom poslu u kojemu se istraživači koriste čitavim nizom metoda od onih davno uspostavljenih do najmodernijih multidisciplinarnih.
„Od tradicionalnih makroskopskih metoda kojima se bavio još Dragutin Gorjanović Kramberger prije stotinjak godina, znači analiza dobi u trenutku smrti, analiza spola, analiza ozljeda odnosno nekih patoloških karakteristika, rekonstrukcija visine, do sve modernijih i modernijih multidisciplinarnih metoda kao što su analiza drevne DNA, analiza stabilnih izotopa u svrhu rekonstrukcije prehrane i druge metode u uskoj suradnji znanstvenika iz različitih disciplina”, istaknuo je Mario Novak.
Predmet analize u Vinkovcima, doznajemo, ponajprije su koštani ostaci koji pripadaju Gepidima, ali nije ostalo samo na tome.
„U zadnje vrijeme u Gradskom muzeju Vinkovci nakupila se veća količina kostiju koje pripadaju Gepidima i nekako je jednostavnije bilo doći u Vinkovce nego da se to šalje u Zagreb, gdje smo već pomalo zakrčeni materijalom koji čeka na obradu. A onda se ta analiza proširila i na druga razdoblja tako da smo krenuli raditi i starčevačke ukope i još neke prapovijesne pa i nešto rimskih ukopa”, istaknula je Željka Bedić.
Na terenu u Vinkovcima na koštanom materijalu iz različitih razdoblja rekonstruiran je spol, starost i patološke promjene koje se mogu vidjeti na sačuvanim biološkim ostacima, a istovremeno su uzeti i uzorci za stabilne izotope i za DNA analize koje će se provoditi u laboratorijima u Zagrebu i izvan Hrvatske.
Kako se iz koštanih i zubnih ostataka iščitavaju podaci o spolu, dobi, visini, određenim oboljenjima, na primjeru dva dobro sačuvana kostura, djeteta i odraslog muškarca, ovom su se prilikom mogli upoznati i učenici Zdravstvene i veterinarske škole Dr. A. Štampara i Gimnazije M. A. Reljkovića. Također, Mario Novak održao je i prezentaciju na temu „Život i smrt u prapovijesti” u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci.
„Riječ je o prezentaciji kroz koju govorimo o našem poslu, o radu na terenu i onom u laboratoriju, te na primjerima s područja Hrvatske, od starijeg kamenog doba negdje do srednjega vijeka, pokazujemo kako se mogu razriješiti neki misteriji iz davne prošlosti, a isto tako i udahnuti novi život pa čak i fizički izgled tim ljudima, našim davnim precima”, istaknuo je Mario Novak.