Redovni mjesečni sastanak u pripremi monografije 5. gardijske brigade „Slavonski sokolovi” održan je u dvorani Elze Kučere Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci čija je ravnateljica Vedrana Lugić istaknula kako ima iznimnu čast ugostiti pripadnike ove brigade koji rade na značajnoj stvari za sve nas.
Novost je kako će monografija biti, ne samo stručnog tipa, nego i znanstvenog. U pripremu su uključeni instituti, doktori znanosti, povjesničari, poput Ante Nazora, Davora Marjana i Krešimira Ćosića koji će dati svoj doprinos vezano uz svoju točku, a to je razvoj protuoklopne borbe u hrvatskoj vojsci u Domovinskom ratu s osvrtom kako se vodila protuoklopna borba u 5. gbr.
„Rektor Sveučilišta obrane i sigurnosti Ivica Lučić dat će nam izvorni znanstveni članak o hrvatsko muslimanskom sukobi, a mi ćemo na njegov članak nadodati gdje je 5. gardijska brigada imala učešće i doprinos u tom dijelu Domovinskog rata kada smo branili ognjišta hrvatskog naroda. Isto tako imamo i naš Institut Ivo Pilar podružnica Vukovar gdje će Dražen Živić pomoći u obrađivanju domicilnog područja brigade i prikazu ratne štete iz dokumenata Vlade RH, a bit će i prikaz kako je izgledalo domicilno područje brigade za vrijeme rata”, dodao je brigadir Mijo Kožić, čelnik stručnog tima Oružanih snaga za izradu monografije.
Uz to i dalje se pretražuje arhiv i nalaze novi dokazi o ratnom putu 5. gbr pa se tako i izrađuju i nova poglavlja „Slavonskih sokolova”. Do sada je obrađeno 9 poglavlja i njihov doprinos u operacijama Maslenica, obrambene operacije za područje županjske Posavine, Bljesak i Oluja, ali se 5. gardijska brigada tada nalazila na istoku pa su obradili njihove operacije Zid i Feniks, a obrađena je i najveća vježba koju su imali 1995. godine svima znana kao vježba Mlinac, ističe brigadir Kožić.
„Posebni naglasak je na tome da ratno zapovjedništvo 5. gardijske brigade i zapovjednici postrojbi koji se i danas ovdje okupljaju budu nadzor svega onog što piše u arhivu i što smo pronašli u ratnoj dokumentaciji. Ta dokumentacija je nama podloga, a ratno zapovjedništvo i zapovjednici postrojbi moraju potvrditi da je to tako bilo tih ratnih godina i kao takvi da budu stručni nadzor kao svjedoci vremena. Svi mi zajedno pišemo monografiju 5. gbr. i to je monografija svih nas i još jednom upućujem poziv da smo otvoreni i transparentni i pozivamo sve pripadnike brigade da nam se priključe i daju svoj doprinos kako bi napisali put pobjednika”, naglašava čelnik stručnog tima Oružanih snaga za izradu monografije.
Put pobjednika jer je 5. gbr. „Slavonski sokolovi” jedna od rijetkih koja nema nijednu izgubljenu bitku u Domovinskom ratu.