Kalendarskim prvim danom proljeća obilježen je Svjetski dan osoba s Downovim sindromom, kao i Dan ustanove Dječji vrtić Vinkovci, koji trenutno broji 27 odgojnih skupina i 557 upisane djece u vrtićima.
„Po vrtićima svi odgojitelji provode dramske radionice s roditeljima, skupa s djecom, a upravo kako bi obilježili današnji dan. Uvijek nastojimo zadovoljiti potrebe djece, poboljšati njihove materijalne uvjete i nadati se kako će roditelji biti zadovoljni ponuđenim”, riječi su Suzane Zidar, ravnateljice Dječjeg vrtića Vinkovci.
Marin Piletić, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, i gradonačelnik Ivan Bosančić posjetili su ustanovu, a nošenjem različitih čarapa dodatno su obilježili Svjetski dan sindroma Down.
„Svim mališanima želim čestitati njihov dan, ali želim poslati i poruku da je jedna od najboljih demografskih mjera smještaj u vrtiću. Upravo zbog toga ova Vlada, u partnerstvu s jedinicama lokalne samouprave i osnivačima vrtića, izdvojila je ogromna sredstva kako bi pokrenula nove investicije, izgradila nove vrtiće i proširila postojeće kapacitete”, istaknuo je ministar Piletić dodavši kako je kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti uloženo milijardu eura, izgrađeno je 800 novih vrtića u Hrvatskoj, a svakim danom dodjeljuju se novi ugovori i pokreću se nove investicije.
Kako govori Piletić, Vukovarsko-srijemska županije je do 2023. godine imala dva pružatelja socijalnih usluga za djecu s teškoćama u razvoju za oko 35 korisnika, a nakon javnog poziva postoje četiri pružatelja socijalnih usluga za više od 280 korisnika.
„Želim pozdraviti sve djelatnike, ravnateljicu i zamjenicu ravnateljice koje vode ustanovu koja u gradu ima najviše smijeha, zadovoljstva, a vjerojatno i najviše plača. Ustanova je to u koju je najljepše doći i uvjeriti se koliko naši djelatnici u Dječjem vrtiću Vinkovci rade odličan posao. Želim im sve najbolje za Dan ustanove, a mi cijelo vrijeme pokušavamo puno učiniti za vrtićku djecu”, istaknuo je gradonačelnik Ivan Bosančić.
Trenutno u vrtićima ima 1200 djece, a Bosančić govori da je cilj povećati kapacitet do brojke od 1500 djece. „Zahvaljujem Vladi koja je iznašla sredstva, učinila sve kako bi mogli graditi nove vrtiće, nova mjesta i nakon puno desetljeća izgradit novi gradski vrtić što je na ponos svima nama koji ćemo sudjelovati u projektu. U posljednjih nekoliko godina u postojeće gradske vrtiće uloženo je oko dva milijuna eura, ali moramo izdvojiti i kako smo cijelo vrijeme pratili da prava djelatnika budu kao u osnovnim školama i da njihova primanja budu usklađena”, objašnjava gradonačelnik.
Ako gledamo nacionalnu razinu, gotovo su udvostručena sredstva za podršku roditeljima i djeci s teškoćama u razvoju. Ministar Marin Piletić kazao je kako se mreža širi, jačaju ustanove, proširuju kapaciteti, ali i da se omogućavaju nove socijalne usluge – od rane razvojne podrške, stručne procjene, poludnevnih boravka i svega što život čini kvalitetnijim, a to olakšava Zakon o intenzivnom dodatku.