Vinkovački ronioci pravi su primjer čuvara naših voda

|

- Advertisement -

Kad su Goran Vučko, Berislav Božanović i Enes Bešić 2019. godine odlučili sjesti za stol i pokrenuti inicijativu za osnivanje Ronilačkog kluba Vinkovci, znali su da u gradu postoji značajan broj zaljubljenika u podvodni svijet. Danas, šest godina kasnije, klub broji oko 40 članova, od kojih je 25 aktivno cijelo vrijeme.

FOTO: Ronilački klub Vinkovci

„Bili smo članovi različitih klubova, ali željeli smo stvoriti nešto vlastito u Vinkovcima. Podrške je bilo, otpora također, no danas smo složna ekipa koja se druži gotovo na dnevnoj bazi“, govori Goran Vučko, član Ronilačkog kluba Vinkovci.

Članovi kluba ne sjede mirno – osim što organizirano rone na morima, jezerima i rijekama diljem Hrvatske, redovito provode i ekološke akcije. „Prošli vikend izvukli smo nekoliko kubika smeća iz Banje. Jezero smo čistili već više puta, a pripremamo i veliku međunarodnu eko-akciju s gostima iz svih dijelova Hrvatske, ali i BiH te Srbije“, ističe Vučko.

FOTO: Ronilački klub Vinkovci

Eko-akciju čišćenja Banje klub će provesti s podrškom Grada Vinkovaca, a bit će održana 7. i 8. lipnja, taman prije sezone na vinkovačkom jezeru. Ronjenje se u klubu ne svodi samo na rekreaciju. Vinkovački ronioci ozbiljno pristupaju edukaciji i sigurnosti, a dva puta godišnje provode Školu ronjenja za početnike (R1 kategorija). Troje članova uspješno je završilo program na otoku Krku.

FOTO: Ronilački klub Vinkovci

„Ronjenje je nešto posebno. To je stanje bestežinskog tijela koje daje osjećaj slobode. Znanstveno je dokazano da je bliže meditaciji nego sportu. Svi smo jednaki pod vodom – bez obzira na kilažu. Primjerice, u Americi ako želite biti astronaut, prvo morate znati roniti. Voda je medij koji nije približen čovjeku, stoga traži privikavanje. To je kao da ronite u velikom akvariju punom ribica, faune i flore“, objašnjava.

FOTO: Ronilački klub Vinkovci

U klubu kažu kako svatko može postati član – bez dobne granice. Za početno ronilačko zvanje, prema hrvatskim normama, potrebno je imati najmanje 14 godina, ali mlađi mogu biti uključeni kao „ronilački rendžeri“. Ronjenje nije jeftin sport – kvalitetna oprema je dugotrajna, ali skupa.

„Oprema zna biti stara i po deset godina, ali ako se dobro čuva, dugo traje. Slabo imamo podršku jer da budete dio sporta morate organizirati natjecanja, no naši članovi sudjeluju u akcijama HGSS-a i spašavanja, čišćenja mora, rijeka i jezera“, dodaje.

FOTO: Ronilački klub Vinkovci

Iako nemaju natjecanja, klub ima svoj termin na bazenu Lenije nedjeljom od 9 do 13 sati, a tamo često organiziraju probna ronjenja za sve zainteresirane.

„Imamo klupsku opremu i rado je podijelimo. Ljudi obično ostanu oduševljeni i odmah pitaju kako se mogu učlaniti. Smisao nam je da škola bude kvalitetna, da se međusobno družimo i razvijamo“, ponosno će.

FOTO: Ronilački klub Vinkovci
FOTO: Ronilački klub Vinkovci

Ronilački klub Vinkovci otvoren je za sve koji žele isprobati ovaj poseban svijet tišine i bestežinskog kretanja. „Voda nije prirodan medij za čovjeka i zato traži prilagodbu, ali tko proba, rijetko odustaje. Dođite, probajte i uživajte s nama“, zaključio je ovom prilikom Goran Vučko.

Za kontakt i više informacija, klub je aktivan na Facebooku, gdje rado odgovaraju na upite i dogovaraju probna ronjenja. Ronjenje nije samo sport – to je način života, poručuju iz Ronilačkog kluba Vinkovci.

FOTO: Ronilački klub Vinkovci
FOTO: Ronilački klub Vinkovci
- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.