Na današnji dan prije četiri godine Zagreb su pogodila dva jaka potresa. U 6:24 dogodio se prvi jačine 5.5 po Richteru, a 7:21, uslijedio je uslijedio i drugi jačine 5.0 stupnjeva. Bili su to najači potresi u Zagrebu unazad 140 godina odnosno od 1880. godine kada je Zagreb pogodio potres jačine 6.3 po Richteru.
“Probudilo me snažno ljuljanje, stvari su počele padati s polica i to je trajalo dobrih 15-ak sekundi, ubrzo je uslijedio i drugi udar koji je ipak bio nešto kraći. Osjećaj je kao da ste u kutiji šibica i netko vas trese gore-dolje. Sada smo svi na ulicama, no ni to nije najsretnije rješenje zbog odredbi vezanih uz koronavirus”, ispričao nam je tada Krešimir Nikolić, Vinkovčanin na privremenom radu u Zagrebu, opisujući svoje iskustvo s vrlo jakim potresom.
Najveće štete zabilježena su u Markuševcu udaljenom sedam kilometara od epicentra potresa, a znatno su stradali i Čučerje i centar grada.
U potresu je poginula 15-godišnja djevojčica na koju je pala greda u stanu u kojem je živjela, ozlijeđeno je više od 30 ljudi, a preko 20.000 ljudi moralo je napustiti svoje domove.
I danas, četiri godine poslije, Zagreb je veliko gradilište kada je riječ o sanaciji potresom oštećenih građevina.
Na ovu temu jutros su u HRT-ovoj emisiji “U mreži Prvog” govorili: zamjenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet, Domagoj Orlić, državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva i Nina Dražin Lovrec iz Hrvatske komore inženjera građevinarstva