U organizaciji stručnog časopisa „Zaštita“ i pod pokroviteljstvom Primorsko-goranske županije, u Lovranu je održana stručna konferencija „Sigurnost gradova i civilna zaštita“ okupivši više od 150 stručnjaka iz područja civilne zaštite, urbane sigurnosti i privatne zaštite.
Vukovarsko-srijemsku županiju predstavljao je magistar inženjer kriznog menadžmenta Ivan Kubiček, dugogodišnji tajnik županijskog Stožera civilne zaštite izabran ovim povodom u Izvršni odbor potvrdivši značaj i ulogu domaćeg Stožera u odgovoru na krizna stanja kao što je nedavno olujno nevrijeme, pandemija Covida 19 i poplave.
„Platforma hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa osnovana je kao udruga za opće dobro, 18. travnja 2013. u Zadru, od strane predstavnika 10 županija i 5 gradova sjedišta županija. Usmjerena je na nekoliko ključnih aktivnosti, a između ostalog, na pružanje pomoći i podrške županijama i gradovima u pripremi projektnih prijedloga s fokusom na prevenciju i smanjivanje rizika od katastrofa na njihovom području, kako bi se ti projekti lakše prepoznali i financijski podržali od strane fondova Europske unije i Ujedinjenih naroda”, pojašnjava Kubiček.
Na dvodnevnoj konferenciji razgovaralo se o izazovima povezanim s lokalnom i nacionalnom sigurnosti, smanjenju rizika od katastrofa, kriznom upravljanju prilikom katastrofa, s posebnim osvrtom na požare, poplave i potrese.
“Ciljevi Platforme su povezivanje, koordiniranje, osnaživanje i zajedničko djelovanje članica radi bolje međusobne suradnje, lakše razmjene iskustava, ideja, zajedničkih projekata i aktivnosti te međusobne podrške i praktične pomoći u prevenciji i smanjenju rizika od katastrofa i odgovoru na katastrofe”, dodaje.
U četverogodišnjem mandatu, Kubiček najavljuje zalaganje za pristupanje Platformi Brodsko-posavske i Požeško-Slavonske županije te Grada Vinkovaca.
Trenutno okupljaju 25 redovnih članica među kojima su Dubrovačko-neretvanska županija, Istarska, Karlovačka, Koprivničko-križevačka županija, Krapinsko-zagorska, Međimurska županija, Osječko-baranjska, Sisačko-moslavačka županija, Splitsko-dalmatinska, Šibensko-kninska, Varaždinska, Virovitičko-podravska, Vukovarsko-srijemska županija, Zadarska i Zagrebačka županija, gradovi Čakovec, Dubrovnik, Gospić, Karlovac, Pazin, Rijeka, Sisak, Split, Varaždin, Zagreb te tri podražavajuća člana Grad Labin, Grad Biograd na Moru i Lepoglavu. Predsjednik je Damira Gabrić iz Splitsko-dalmatinske, zamjenik Mladen Pejić iz Osječko-baranjske.
Ne izostaje podrška privatnog i javnog sektora, međunarodnih i nevladinih organizacija.
Tijekom posljednjeg desetljeća potpisani su sporazumi o suradnji sa Ravnateljstvom civilne zaštite, Hrvatskom vatrogasnom zajednicom, Državnim hidrometeorološkim zavodom, Veleučilištem Velika Gorica, Hrvatskom gorskom službom spašavanja, a u najavi je i potpisivanje Sporazuma s Hrvatskim Crvenim križem. Platformi će se kao punopravne članice uskoro pridružiti i gradovi Osijek, Petrinja i Solin.
Stručnjaci su prezentacijama i panelima na konferenciji pokušali ponuditi odgovore, kako ojačati otpornost sustava i održivosti lokalnih zajednica te kako se zaštititi od utjecaja tehnoloških i prirodnih katastrofa.
Posebno zanimljiva predavanja, ističe Kubiček, ponudili su predstavnici HGSS-a, Vatrogasne zajednice, Ravnateljstva civilne zaštite i jedinica lokalne (regionalne) samouprave, koji su mahom obrađivali studije slučaja velikih nesreća na svome području i ponudili rješenja za svladavanje sve kompleksnijih i zahtjevnijih intervencija, s ciljem spašavanja života i imovine.