Nakon što su Skupština Vukovarsko-srijemske županije i Općinsko vijeće Babine Grede donijeli odluke o prodaji poslovnog udjela u Geotermalnim izvorima d.o.o. tvrtki Geo Power Babina Greda d.o.o. Vukovar, najpovoljnijem i jedinom ponuđaču, danas su i službeno potpisani ugovori kojima je zaključena ova poslovna transakcija.
Dosadašnji vlasnici zadržali su svaki po 5 posto udjela, a Geo Power Babina Greda od svakoga je otkupio po 45 posto te su sada vlasnici s udjelom od 90 posto.
„Tvrtka Enna Geo kroz svoju tvrtku kćer već je prisutna kao investitor u općini Babina Greda, a kako se istražna polja Babina Greda 1 i Babina Greda 2 nalaze na jednom geotermalnom ležištu koje čini jednu geološku i hidrodinamičnu cjelinu, naša odluka da uđemo u društvo Geotermalni izvori logična je i s tehničkog i s ekonomskog aspekta”, istaknula je Ivana Ivančić, direktorica tvrtke Enna Geo i tvrtki kćeri unutar Enna Geo.
Plan je, kazala je, razvijati oba polja i izgraditi geotermalnu elektranu, a u kontekstu multplikatornog efekta geotermalne energije na ekonomiju, uz proizvodnju električne energije otvara se cijeli spektar mogućnosti za razvoj lokalnog kraja.
Županija i Općina Babina Greda do sada su kroz tvrtku Geotermalni izvori osigurali sve preduvete za početak bušenja na istražnom polju Babina Greda 2, međutim, s obzirom na velika ulaganja koja iziskuju geotermalni projekti, dalje od toga s razine Županije i Općine nije moguće, istaknuo je župan Damir Dekanić.
Stoga je i donesena odluka o prodaji Geotermalnih izvopra za koje je Geo Power Babina Greda dao ponudu u iznosu od 900.000,00 eura, a koja je ocijenjena prihvatljivom. Geotermalna energija otvara velike mogućnosti, a ovim potezom omogućit će se njihova znatno brža realizacija, kazao je župan Dekanić.
„Proizvodnja električne energije,toplinarstvo, grijanje naselja, plastenici, staklenici, turistički kapaciteti samo su dio mogućnosti, a sigurni smo da će ovim pristupom i prodajom taj efekt puno brže biti postignut nego da je Županija odnosno općina, kroz neko ekstremno dugo razdoblje investirala u razvoj ovog projekta”, istaknuo je župan.
Svoje zadovoljstvo danas nije krio ni načelnik Babine Grede Josip Krnić.
„Moji mještani znaju reći ‘dok se nešto pokrene, voda će se dolje ohladiti’. Neće se ohladiti voda. Izuzetno sam sretan i siguran da smo dobili dobre partnere koji će sigurno naći sredstva i uložiti u daljnji razvoj geotermalne energije na području općine Babina Greda”, istaknuo je načelnik Krnić.
U isto vrijeme, kazao je, već se razgovara i s drugim investitorima. Tako je s norveškom tvrtkom Geia potpisano pismo namjere za izgradnju tvornice peleta koja će se vezati na buduću geotermalnu elektranu, a jedna slovačka tvrtka, primjerice, zainteresirana je za izgradnju aquapolisa. Spektar djelatnosti koje se mogu pokrenuti vrlo je širok, a benefiti se ne odnose samo na općinu Babina Greda.
„Ovaj projekt nije važan samo za općinu Babina Greda, nego i za sve one oko nas. Vjerujte, nema toliko radne snage u Babinoj Gredi koliko će je u budućnosti trebati. Tako da će svi imati priliku dobiti radno mjesto što nas izuzetno raduje. U Babinoj Gredi, gdje se 90 posto stanovništva primarno bavi poljoprivredom, ako samo jedan iz kućanstva dobije dobro plaćeno radno mjesto, mi ćemo postati mjesto useljavanja, a ne iseljavanja, a to se odnosi i na okolna mjesta“, istaknuo je Krnić.
“I ono za kraj što želim reći, uvjeren sam kako će u sljedećih pet do šest godina, uz sve projekte koje Općina radi kroz EU fondove te uz investicije za koje imamo najave vezano za geotermalne izvore i geotermalnu energiju, u općini Babina Greda biti uloženo nevjerovatnih 150 milijuna eura”, kazao je Josip Krnić.