Franjo Orešković, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Vukovarsko-srijemske županije, danas je proglasio prirodnu nepogodu na području Općine Bošnjaci i Grada Županje zbog vremenskih nepogoda uzrokovanih tučom prije dva dana.
Prema Zakonu o upravljanju i ublažavanju posljedica prirodnih nepogoda u roku od osam dana kreće se s rokovima u kojima oštećenici prijavljuju svoje štete na pokretnini, nepokretnini, poljoprivrednim i gospodarskim objektima, ali i na građevinama u jedinici lokalne samouprave, izvijestila je županijska pročelnica za poljoprivredu Magdalena Parat.
„Poslije tih osam dana gradska odnosno općinska povjerenstva potvrđuju prvu procjenu šteta u Registar šteta, nakon toga slijedi daljnja procedura koja se tiče uključivanja županijskog povjerenstva, a u konačnici i državnog povjerenstva ispred Ministarstva financija”, kazala je Parat.
Vrlo je teško govoriti o preliminarnim procjenama šteta s obzirom na to da je dosta toga stradalo u građevini i poljoprivredi, a pozitivno je svakako što su jesenske kulture, poput pšenice i ječama, u većoj mjeri skinute s našeg područja i tu nema prevelikih gubitaka. Ipak, ističe Parat, stradali su suncokret, soja, uljana repica i ostale kulture u stopostotnoj šteti.
Prema prvim saznanjima stradalo je oko 1100 kuća, a nemilosrdan led veličine teniske loptice i promjera dva centimetra svakoj kući napravio je određenu štetu.
„Štete se procijenjenu na tri milijuna eura što se tiče stambenih objekata, a mi ćemo se potruditi da se sve smiri i da se stvore uvjeti za normalan život”, riječi su županijske pročelnice za poljoprivredu.
Kako je Parat rekla za medije, kroz Registar šteta namirit će se poljoprivredne kulture i sve ono što se sukladno resornim ministarstvima osigurava u državnom proračunu. Također, isplaćivat će se državne rezervne Vlade Republike Hrvatske koja je iskazala pomoć stradalim područjima. Preliminarna najava govori kako će sredstva iz državnog proračuna biti namijenjena za sanaciju stambenih objekata, a još se ne zna koji je iznos u pitanju.
„S obzirom na to da je led najviše naštetio stambene i gospodarske zgrade te poljoprivredne plastenike, OPG-ovci se još u alarmantnom stanju nisu javili jer spašavaju svoj krov nad glavom. Na terenu smo mogli vidjeti da su štete velike, polomljen je i kukuruz, ali vjerujemo da će se ta kultura s obzirom na zrno prva oporaviti”, govori Parat dodavši da su štete više od 20% u odnosu na izvorni prihod lokalne samouprave te da su ispunjene sve tri osnove da se proglasi elementarna nepogoda.
U posljednjih nekoliko dana sve više se priča o pojmu protugradne obrane. Ipak, kako kaže Parat, potrebno je poštivati mišljenje struke, kao i zakone Europske unije koje je Hrvatska članica.
Puno kućanstava u stradalim područjima ostalo je bez struje, ali polako se situacija vraća u normalu.
„Nažalost, nije bilo moguće svima omogućiti u istom trenutku struju iz razloga što je uz tuču pala velika količina kiše. Uvijek je prioritet ljudski život, ali vjerujem da će svi stanovnici dobiti struju do kraja današnjeg dana ili najkasnije sutra”, zaključila je Magdalena Parat.