Nova zgrada Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci svečano je otvorena prošle godine za Dan grada. Kako je protekla prva godina u novoj zgradi na staroj lokaciji, u Zvonimirovoj 9, sažela nam je ravnateljica Vedrana Lugić.
A doista riječ je tek o sažetku jer sve ono što je omogućila reprezentativna moderna nova zgrada Knjižnice, koja je niknula na lokaciji one stare do temelja uništene u srpskoj agresiji 1991. godine, teško je reći u jednom novinskom tekstu.
„Pročelje nove zgrade Knjižnice vizualno predstavlja otvorenu knjigu kroz koju su prošli geleri. Ono je simbol je inata i prkosa jer je na mjestu stare Knjižnice niknuo Vinkovački feniks kako je Knjižnica nazivana nakon Domovinskog rata. Na pročelju se također nalaze tri nepravilna portala koji predstavljaju oštećenja od granata. Na ovaj način Knjižnica sve sugrađane i goste podsjeća na najteže trenutke u povijesti vinkovačke, ali i hrvatske kulture”, ističe Vedrana Lugić.
A iza toga pročelja nekoliko je etaža ukupne površine 4621,5 m² što vinkovačku Knjižnicu čini jednom od najvećih zgrada narodnih knjižnica u Republici Hrvatskoj.
„Podrum će u budućnosti služiti kao spremište, u prizemlju se nalazi Informacijsko-posudbeni odjel, ugostiteljski objekt i Dvorana Elza Kučera. Na prvom katu smješteni su Dječji odjel Dječja knjižnica mira i Odjel književnosti. Na drugom katu nalaze se Znanstveni odjel, Zavičajna zbirka Cibaliana, Spomen-zbirka Ivana Vanje Radauša, informatička učionica, Odjel za mlade i Multimedijalni odjel. Uz njih su na drugom katu i službene prostorije Knjižnice. Nova zgrada, osim što je ostvarenje dugogodišnjeg sna, prostor je u kojem će Knjižnica moći u potpunosti ostvariti svoju misiju. Možemo reći da je u Vinkovcima iz temelja izgrađena najmodernija zgrada narodne knjižnice koja premašuje minimalne uvjete propisane Standardom za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj”, ističe Lugić.
Zgrada vrijedna oko 7 milijuna eura opremljena je najmodernijim tehnološkim rješenjima kao što su videonadzor, protuprovalni sustav, protupožarni sustav, širokopojasni bežični internet, meteorološka stanica na krovu pomoću koje se regulira količina svjetlosti, temperatura i vlaga u zgradi.
„Govoreći o novim tehnologijama s knjižničarsko-stručne strane treba reći kako se u Knjižnici nalazi 85 računala od koji su 34 korisnička, a jedno od njih je prilagođeno za slijepe i slabovidne osobe i opremljeno je brajičnim pisačem. Tu je i 16 pametnih televizora, dvije pametne ploče, dva projektora i projektor za prikazivanje filmova. Novitet je i RFID tehnologija kojom je korisnicima omogućeno samozaduživanje i samorazduživanje građe na četiri knjigomata od kojih je jedan vanjski te omogućuje korisnicima 24-satni povrat građe. Ista tehnologija koristi se i za zaštitu knjiga budući da se na svim ulazima nalaze uređaji koji se oglase ukoliko se u njihovom prostoru nađe nezadužena knjiga”, kaže naša sugovornica.
Nova zgrada je svojim vizualnim rješenjem i sadržajima koji se nude, postala i dijelom turističke ponude Vinkovaca i okolice. U godinu dana posjetilo ju je preko 70 grupa od kojih većina nisu knjižničarske struke, a turistički posjeti dolaze iz cijele Hrvatske, ali i inozemstva, primjerice iz Rumunjske, Italije, Španjolske, Slovenije, Srbije te Bosne i Hercegovine.
„Knjižnica danas, osim što osigurava pristup informacijama i znanju, služi kao polivalentni, multifunkcionalni i multimedijski centar pa je do danas održan niz događanja od projekcija filmova, predstava, stand-up nastupa, koncerata do etno-revije. Uz ovo sve treba reći kako je u manje od godinu dana u Knjižnici predstavljeno 46 naslova knjiga”, ističe Vedrana Lugić.
Recimo i to kako Knjižnica danas ima 7.000 članova, a u novoj zgradi bilježe oko 150.000 posjeta i 65.550 posudbi.