Radioamaterizam u Vinkovcima započeo je davne 1924. godine, kada se ova zanimacija počela širiti i u svijetu, započinje priču Dražen Radivojević, predsjednik Radioamaterskog kluba Vinkovci.
Prvi radioamaterski klubovi osnovani su te iste godine u Vinkovcima i Zagrebu. U to vrijeme bilo je potrebno imati dozvolu čak i za posjedovanje radio prijemnika, dok je odašiljanje bilo zabranjeno. Stoga su prvi radioamateri radili ilegalno, bez potrebnih licenci.
„Na području Vinkovaca prvi radioamateri bili su gospodin Vohalski, Koržinek, Šimel i još nekoliko drugih entuzijasta. Nažalost, zbog ratova koji su prošli našim prostorima, malo je toga ostalo sačuvano iz tih ranih dana, osim tekstova u Vinkovačkom listu i nekim drugim časopisima i knjigama”, pojasnio je Radivojević, podsjetivši kako je 1974. godine, u sklopu Vinkovačkih jeseni, proslavljeno 50 godina radioamaterizma u našem gradu. Tijekom prvih 50 godina postojanja kluba uspostavljene su brojne veze s radioamaterima diljem svijeta, održane su humanitarne akcije, pomagalo se u pronalaženju lijekova, održavali su se tečajevi i promicala se tehnika i nove tehnologije, a prvi signal s radioamaterskog satelita u Hrvatskoj primljen je upravo u radioamaterskom klubu Vinkovci.
Tijekom Domovinskog rata radioamateri su odigrali važnu ulogu u obrani Vinkovaca i Vukovara, unatoč tome što je klub izgorio na samom početku rata, zajedno s gradskom knjižnicom. Nakon rata, radioamaterizam se vratio u Vinkovce, s velikim brojem članova i uz veliku podršku zajednice klub je nastavio s radom. Godine 2004., uz donacije nekoliko tvrtki i sredstvima Gradske zajednice tehničke kulture, kupljena je parcela u vikend-naselju kod Marinaca.
Budući da je taj prostor tijekom Domovinskog rata bio na crti razgraničenja sukobljenih strana, članovi kluba su ga sami razminirali. Kako kaže naš sugovornik, to nije bio problem jer su mnogi tadašnji članovi, njih 48, imali bogato ratno iskustvo, a neki od njih su bili i pirotehničari u tvrtki Mungos.
„Radioamaterski klub Vinkovci kroz svoju dugu povijest nekoliko puta je mijenjao oblike i nazive, ali je uvijek zadržao duh radioamaterizma (HAM SPIRIT) i veliku volju za komunikacijom te usavršavanjem znanja i opreme. Iako je s porastom popularnosti interneta interes za radioamaterizmom opao, posljednjih godina interes se ponovno povećava, kako na svjetskoj razini tako i u Vinkovcima. Nedavna događanja u svijetu pokazuju važnost dodatnih oblika komunikacija koji ne ovise o internetu, posebno u slučaju prirodnih nepogoda ili katastrofa”, istaknuo je predsjednik dodavši kako klub inače koristi pozivnu oznaku 9A1CHI i 9A4V, no ove godinu zbog obljetnice koristi i oznake 9A100CHI i 9A100V.
Ambicije za budućnost itekako su velike. Planiraju povećanje broja aktivnih članova i širenje djelovanja kluba, ali i proslavu 100 godina radioamaterizma u Vinkovcima u sklopu Vinkovačkih jeseni.
Osim toga, u suradnji s Radioamaterskim klubom Vinkovci, Tehničkom školom Ruđera Boškovića i Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija iz Osijeka, nastoje ojačati interes među mlađom populacijom i građanstvom te uspostaviti program geografski orijentiran na Vukovarsko-srijemsku županiju. Cilj je jačanje interesa i utvrđivanje pozicije u razvoju Nacionalnog svemirskog programa kao ravnopravni sudionici i začetnici istog.
„Uvjereni smo da će i narednih 100 godina radioamaterizam biti aktivan u Vinkovcima, uz nove ideje i tehnologije”, podvukao je Radivojević.