Dugo se vodila rasprava o tome hoće li liječnici imati ovlast oduzimati vozačke dozvole pacijentima zbog zdravstvenih razloga, a od danas je na snazi novi Pravilnik kojim je odlučeno da liječnici neće prijavljivati policiji privremena zdravstvena stanja koja bi mogla utjecati na vožnju automobila, prenosi HRT.
Ipak, zdravstvena stanja koja traju više mjeseci bit će prijavljena MUP-u, odnosno prijavit će se stanja zbog kojih vozači ne bi smjeli sjest za volan duže od šest mjeseci.
„Primjerice, za jedan običan išijas, križobolju ili jaču upalu oka, mi bismo morali prijaviti pacijenta policiji koja bi ga onda slala na izvanredni pregled vozača na medicinu rada što se između ostalog mora i platiti. To je kod pacijenata izazivalo jako veliko nezadovoljstvo, a kod nas liječnika jako veliko nelagodu. A sada više ne moramo to raditi”, istaknula je Nataša Ban Toskić, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine i specijalistica obiteljske medicine.
Kada su u pitanju zdravstvena stanja koja su prema novom Pravilniku dužni upisati u zdravstveni karton, Liljana Ćenan, liječnica obiteljske medicine i jedna od članica radne skupine u Ministarstvu zdravstva, kaže kako je popis opširan te nabraja najučestalija.
„Neka od stanja su ukliještena leđa, slomljena ruka ili noga, vjerovali ili ne, viđala sam pacijente koji su vozili s gipsom. Zatim vrtoglavice i omaglica, jaka migrena, pretjerano povraćanje u trudnoći. Kada su u pitanju lijekovi, pacijenti koji primaju kemoterapiju ne bi trebali voziti”, rekla je Ćenan, koja je posebno izdvojila osobe s epileptičnim napadajima
Policiji će tako liječnici prema novom pravilniku prijavljivati samo promjene zdravstvenog stanja kod pacijenata s kroničnim bolestima ne navodeći njihove dijagnoze.
„Policijska uprava odnosno policijska postaja oduzet će vozačku dozvolu vozaču i instruktoru vožnje za kojeg se pregledom utvrdi da je postao tjelesno ili duševno nesposoban za upravljanje vozilima, za vrijeme dok ta nesposobnost traje”, piše u priopćenju Ministarstva unutarnjih poslova.
Ipak, u slučaju da netko koga je liječnik upozorio da ne bi trebao sjedat za volan, izazove prometnu nesreću, sud ima pravo tražiti presliku zdravstvenog kartona. Također, ako se pacijent nije pridržavao upozorenja kojeg je dobio od liječnika, odgovornost će snositi osobno.