Polaganjem zajedničkog vijenca i paljenjem svijeća podno spomenika hrvatskim braniteljima u Lovretićevoj ulici, danas je obilježena 30. godišnjica ustroja 32. inženjerijsko-pontonske bojne, u organizaciji Udruge ratnih veterana 109. brigade Vinkovci
U svojim počecima 1994. godine bojna je, priča nam njezin umirovljeni zapovjednik Marko Ćosić, brojila 700 pripadnika i bila je zadužena za osiguranje crte bojišnice od Spačvanskih šuma do Osijeka te od Orahovice do Voćina.
„Naše temeljne zadaće bile su pripreme za napadna djelovanja, otvarali smo prva minska polja, održavali most u Spačvanskim šumama te otvarali prostore za napad u operaciji Bljesak. Izvidničke snage držale tu crtu sve do početka Bljeska”, pojašnjava Ćosić i dodaje kako danas, uz 30. godišnjicu ustroja, obilježavaju i 25 godina od završetka od razminiranja hrvatskog Podunavlja i 22 godine od njihove zadnje zadaće, a to je izrada drvenog mosta na Bosutu kod Sopota, 2002. godine.
Tijekom Domovinskog rata tri pripadnika bojne su poginula, a sedam ih je teško ranjeno.
Priliku vidjeti svoje ratne kolege i zajednički se prisjetiti svih lijepih i manje lijepih trenutaka ne propušta ni Goran Šušnjara, jedan od pripadnika bojne koji je teško ranjen. Uspio je, kaže, sačuvati živu glavu, dok su njegova dva suborca poginula.
„Osim u razminiravanju polja, dali smo velik doprinos i u povratku ljudi na svoja područja. Zbog toga mi je danas drago sjetiti se svega toga, kako je to nekada bilo. Mislim da ništa nije bilo uzalud, za ničim ne žalim i sve bih ponovio”, rekao nam je Šušnjara.
U obilježavanje važnih datuma pridružio se danas i vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić:
„Lijepo je nakon tolikih godina na jednom mjestu vidjeti ljude koje je povezala jedna ružna situacija kojoj su dali sebe i svoje obitelji, ali su dobili zemlju i slobodu, vječne prijatelje. Lijepo ih je vidjeti u zajedničkim sjećanjima, kako u svakom trenutku promišljaju o svima kojih nema, sa sjetom i ponosom sjećaju se onih s kojima su proveli najteže trenutke”, poručio je Bosančić.