Pratitelji klupskog nogometa u Hrvatskoj naviknuli su na velik broj stranih igrača u dva najjača razreda. Međutim, posljednjih godina i u zapisnicima nižih liga primjećujemo sve veći broj stranaca. Kako ti igrači dolaze u našu zemlju, koji su njihovi benefiti od toga i kako su prihvaćeni od strane lokalaca, ispričao nam je Mladen Čatić koji radi za jednu od velikih agencija kao posrednih za hrvatski nogomet.
„Strani igrači u nižim ligama počeli su se pojavljivati unazad dvije godine, a od 3. NL – Istok do 2. ŽNL u Vukovarsko-srijemskoj županiji ima 23 strana nogometaša. Svakako je jedan od razloga njihovih dolazaka demografska slika naših sela, ali također smo vrlo zanimljivo i primamljivo tržište. Manje nas je od četiri milijuna, a naš nogomet je odličan. Takvim igračima sigurno je lakše doći do elitnog razreda kod nas nego recimo u Italiji, Njemačkoj i Francuskoj koje su ogromne države”, u uvodnom dijelu razgovora istaknuo je Čatić koji je, zanimljivo, ime dobio po pokojnom stricu koji je bio jedan od 12 redarstvenika i izgubio život u Borovom Selu.
Kako nam je objasnio, igrači koji dolaze iz siromašnijih država, primjerice iz Južne Amerike, zadovoljni su dolaskom ovdje jer će u klubovima igrati za određeni honorar, a klub im može osigurati i posao.
„Kada čujete kakav je život u Južnoj Americi, nismo ni svjesni koliko moramo biti zahvalni što smo u Europi. S druge strane, igrači iz Europe ne dolaze u Hrvatsku da bi nužno zaradili novac pa tako pristanu na duplo manja primanja kako bi uspjeli u svojoj karijeri”, dodao je.
Nogometaši iz zemalja Europske unije ne vode se kao stranci, no njima prva i druga županijska liga nisu zanimljive jer ne mogu brzo napredovati, a ni uvjeti nisu najoptimalniji. Što se tiče igrača iz zemalja trećeg svijeta, kod njih je problem ako klub u roku od tri mjeseca ne omogući sportsku vizu ili radnu dozvolu pa moraju napustiti Hrvatsku.
„Igrači su zadovoljni, kao amateri dobivaju određena primanja, a još su im osigurani smještaj i hrana. Osobno radim i pomažem pri dovođenju igrača iz razloga da pomognem razvoju nogometa u našoj županiji, za nogomet živim”, jasno poručuje.
Tijekom ovih nekoliko sezona pojedincima je igranje za naše niželigaše poslužilo kao odskočna daska u daljnjoj karijeri. Hrvatski nogomet je iznimno cijenjen u drugim zemljama, objašnjava Čatić, a igrač koji u svom CV-u ima utakmica u našem nogometu dobit će priliku u inozemstvu. Primjerice, Wilfried Kouako prošle je godine igrao 1. ŽNL (šesti rang natjecanja), a sada je standardni prvotimac u bugarskoj Montani s kojom se bori za ulazak u elitni razred. Također, Edvinas Valatka je isto igrao taj rang, a sada igra u prvoj gibraltarskoj ligi. Strani igrači svakako donose dimenziju više amaterskom nogometu u Hrvatskoj, a mišljenja lokalaca i navijača klubova su podijeljena. Ipak, akter ove priče optimističan je po tom pitanju.
„Njihov dolazak svakako donosi nešto novo našem nogometu, a definitivno privlači ljude na stadione. Vjerujte mi, pokazalo se da je naš narod divan, odlično prihvaća igrače. Ista situacija je s našim ljudima kada napuštaju svoju domovinu kako bi svoj kruh zaradili u inozemstvu”, zaključio je ovom prilikom Mladen Čatić dodavši kako je naše tržište, osim već standardnim Brazilcima i Kolumbijcima, u zadnje vrijeme sve više primamljivo za nogometaše iz Francuske i Grčke.