U Vukovaru je održana početna konferencija projekta Interventions on the Danube (Intervencije na Dunavu), čiji je nositelj Vukovarsko-srijemska županija. Cilj projekta je jačanje suradnje članova civilne zaštite i vatrogasno spasilačkih operativnih snaga u prekograničnom području u svrhu rješavanja teritorijalnih izazova vezanih uz hitne intervencije na rijeci Dunav.
Uspostavljanje protokola o postupanju u hitnim intervencijama na rijeci Dunav, nabava vatrogasnog broda koji će služiti za intervencije na rijeci, drona za pretraživanje utopljenika sa sondom kako bi se olakšao posao roniocima te nabava potpune opreme za vatrogasne postrojbe JVP Vukovar i JVP Ilok samo su neke od značajki ovog projekta.
„Na sjednicama Stožera Civilne zaštite VSŽ prepoznali smo potencijalne probleme na rijeci Dunav koja ima poprilično dugačak tok kroz Vukovarsko-srijemsku županiju i koji se nastavlja kroz Republiku Srbiju. Tražili smo pouzdane partnere i našli smo ih u Srbiji, na na čemu smo vrlo zahvalni. Nadamo se da ćemo projekt provesti po svim pravilima struke“, rekao je Ivan Kubiček, voditelj projekta i tajnik Stožera Civilne zaštite VSŽ.
Danijela Ćavar, viša voditeljica projekata Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije, pojasnila je kako će se projektom uspostaviti protokol o postupanju u hitnim intervencijama na rijeci Dunav, u slučaju da se dogodi nekakva havarija na brodu, spašavanje utopljenika ili putnika ili izlijevanje opasnih tvari na rijeci.
„Dvije države trenutno nemaju ustaljeni protokol o postupanju, a cilj projekta je utvrđivanje koraka koji će se primjenjivati u takvim situacijama. Najveća vrijednost projekta je nabava vatrogasnog broda koji će nam služiti za intervencije. Nabavljamo ga i mi i Republika Srbija, a k tomu se nabavlja i dron za pretraživanje utopljenika sa sondom, kako bi se olakšao posao roniocima te se nabavlja potpuna oprema za vatrogasne postrojbe JVP Vukovar i JVP Ilok“, istaknula je Ćavar.
Na početnoj konferenciji projekta bili su i su projektni partneri – Javna ustanova lučka uprava Vukovar, Fond “Evropski poslovi” Autonomne pokrajine Vojvodine, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, Sektor za vanredne situacije.
„Projekt I.D. Danube je jedan od dva koja imamo u provedbi s Vukovarsko-srijemskom županijom. Projekt je nadovezivanje na prethodni projekt „Ember“ za sprječavanje katastrofa u periodu 2021.-2027. prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija. U ovome trenutku mi imamo u provedbi 9 projekata prekogranične i transnacionalne suradnje“, rekao je Ognjen Dopuđ, direktor Fonda „Evropski poslovi“ AP Vojvodine.
Recimo još kako je provedba projekta započela 1. rujna 2024. godine i trajat će do veljače 2027. godine. Projekt je nastao u suradnji s Republikom Srbijom, odnosno financiran je iz Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska-Srbija 2021.-2027. godine ukupne vrijednosti 1.789.074,92 eura , a bespovratna sredstva iznose 1.520.000,00 eura.
„Svi smo svjesni klimatskih promjena, pogotovo ono što je unazad nekoliko godina zadesilo našu županiju, od ekstremnih poplava, suša, ledotuče. Stoga je i cilj ovoga projekta unaprijediti i osposobiti interventne snage civilne zaštite, vatrogastva i spašavanja na Dunavu. Zahvaljujem i resornom ministarstvu na potpori u ovome i svim projektima koje nam pružaju, čestitati partnerima na projektu na uspješnoj prijavi i na provedbi projekta. Vukovarsko-srijemska županija im stoji na raspolaganju“, konferenciji je nazočio i Franjo Orešković, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Vukovarsko-srijemske županije.