U Vinkovcima je danas održana uvodna konferencija projekta „Poboljšanje infrastrukture za upravljanje otpadom i integracija 10 RS kružne ekonomije za održivi razvoj Ulcinja, Vinkovaca i Orašja”, kojemu je cilj doprinijeti poticanju pametnog, zelenog i uključivog razvoja prekogranične regije kroz poboljšanje komunalnih usluga, objekata i opreme u prekograničnom partnerskom području.
Moderni način života učinio je da otpad danas postaje globalni problem, ne poznajući geografske granice, koji nas povezuje i traži zajednička rješenja. Stoga je ova međugranična suradnja Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore korak naprijed u okviru specifičnog cilja, a to je promicanje prijelaza na kružno i resursno učinkovito gospodarstvo.
Promišljanje o zelenim politikama s ciljem kvalitetnijeg prikupljanja i razvrstavanja otpada bila je misao voditelja pri uspješnoj prijavi suradnje tri grada iz tri države na prvi poziv Programa Interreg IPA. Rezultat je početak projekta vrijednog gotovo 1,5 milijun eura u trajanju od 15. srpnja ove godine do 14. siječnja 2027.. Europska unija prepoznala je ovu „zelenu” suradnju sufinancirajući ju s 85 % novca dok će ostatak od 15 % podijeliti partneri na projektu.
„Priprema projekta je bila vrlo zahtjevna, osobito ako znamo da je na poziv stiglo više od 200 prijava. Jako smo sretni i zadovoljni što je prošao jer nam je to jedno novo iskustvo, sve što znamo možemo prenijeti na naše partnere koji još nisu u Europskoj Uniji. Neće to biti obična suradnja nego jedno novo prijateljstvo, novo iskustvo i nova znanja, a to je i bit ovakvih prekograničnih projekata”, uvodno je rekla direktorica Agencije za razvoj i investicije Grada Vinkovaca VIA Danijela Slipčević.
Ovo će partnerstvo pratiti niz edukacija i radionica ciljanih skupina, među kojima su najvažniji naši najmlađe, stotinjak osnovnoškolca kojima ostavljamo naše gradove. A sve je lakše uz tehnologiju pa će tako i rezultat ove suradnje biti mobilna aplikacija kojom ćemo u svakom trenutku moći provjeriti, primjerice napunjenost spremnika.
Uz kratku prezentaciju, sve prisutne konkretnije s projektom upoznala je Andrijana Bojko iz VIA-e, voditeljica projekta s hrvatske strane.
U desetljeću pred nama Vinkovci su svoj rast i razvoj, između ostalog, odredili i provedbom Strategije zelene urbane obnove Grada Vinkovaca. Dio nje upravo je i projekt koji je danas službeno započeo, a koji će rezultirati s 43 polupodzemna spremnika za otpad na 14 lokacija u gradu.
„Izrazio bih veliko zadovoljstvo što su danas s nama gradonačelnici Orašja i Ulcinja, siguran sam da ćemo u ovom povezivanju dobiti prave prijatelje, partnere i priliku da mijenjamo naš grad. Otpad je još uvijek velik problem, svi smo mi napravili korake naprijed, ali još uvijek ne u onoj mjeri u kojoj to želimo i zato nam je drago što kroz ovaj i neke buduće projekte možemo zajednički unaprijediti Ulcinj, Orašje i Vinkovce”, istaknuo je vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić, dodavši kako će spremnici pod zemljom, osim u gospodarskom smislu, izuzetno puno značiti i za vizualni identitet našega grada.
Tri grada u projekt ulaze s ciljem poticanja pametnog, zelenog i uključivog razvoja prekogranične regije kroz poboljšanje komunalnih usluga, objekata i opreme što doprinosi promicanju i prijelazu na kružno i resursno učinkovito gospodarstvo. Kako će to učiniti partneri iz Crne Gore pojasnio nam je gradonačelnik Ulcinja Genci Nimanbegu.
„Raduje nas što smo jedan od partnera u ovom projektu kojim želimo povećati svijest i krenuti u ono u što smo puno ranije trebali krenuti, u obnovljivu ekonomiju i recikliranje smeća. Nadam se da ćemo što prije primijeniti iskustva i druga dva grada jer kao zajednica imamo i kapaciteta i potrebe da poboljšamo život naših građana. Mi ćemo najprije opskrbiti našu regionalnu deponiju radnom mašinom od 150 tisuća eura, a krećemo i s pilot projektom polupodzemnih kontejnera koji će, uz recikliranje, imati i elektronsku opskrbu”, rekao je Nimanbegu.
Generacijama koje dolaze ostaviti čišći, uredniji i učinkovitiji grad u skladu s najzelenijim europskim praksama, cilj je i vodećeg projektnog partnera – Grada Orašja.
„Očekujem da bi Orašje moglo biti jedan od prvih gradova u BiH koji će imati reciklažno dvorište, gdje bi se uhvatili u koštac s otpadom koji je danas u svijetu jedan od većih problema. Mi smo više puta imali paljevine na deponiji prošlih godina, uspjeli smo dijelom smanjiti taj problem, ali ne i obujam otpada. Mislim da ćemo problem riješiti tek kada u sklopu ovog projekta u pogon pustimo reciklažno dvorište”, detaljnije je opisao benefite projekta gradonačelnik Marijan Oršolić.
Završni dio konferencije činilo je potpisivanje Memoranduma o razumijevanju i suradnji koji su potpisali čelnici triju partnerskih gradova uz predstavnike komunalnih poduzeća. Početnoj konferenciji nazočila je i državna tajnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Kristina Bilić, koja je svečano uručila Ugovor o sufinanciranju provedbe EU projekta.