LAG Bosutski niz je u završnici provedbe projekta „Zeleni i otporni prehrambeni sustavi Pametnih sela LAG-a“, sufinanciranog od strane Vukovarsko srijemske županije.
Projektom „Zeleni i otporni prehrambeni sustavi Pametnih sela LAG-a“ ostvaruje se cilj boljeg informiranja poljoprivrednih proizvođača, dajući odgovor na pitanje koje predstavlja veliku kočnicu za sve poljoprivredne proizvođače , a to je na koji način proizvesti zdravu hranu, a da su pri tome i proizvođači i krajnji potrošači zadovoljni, a sve u uvjetima koji osiguravaju otpornost i održivost proizvodnje.
U Gradištu su održane 4 radionice, na kojima su se mogle dobiti, a u terenskom obilasku i vidjeti, korisne informacije vezano uz:
1. Ekologija primjenjiva u poljoprivredi ,
2. Ekološka i/ili konvencionalna poljoprivredna proizvodnja,
3. Lokalni prehrambeni sustavi bez otpada – proizvodnja dostatnih, potrebnih količina hrane,
4. Primjeri dobre prakse, posjet konvencionalnom proizvođaču , poljoprivredniku g. Đuro Božić iz Gradišta, neprocjenjiva riznica starih sorta voća otpornih na sve
štetnike i bolesti.
Otporna proizvodnja bez tretiranja koja također osigurava sigurne prinose. Koncept projekta osmišljen je s ciljem promoviranja održivog sustava poljoprivredne proizvodnje, pružanjem pravodobnih informacija proizvođačima kao i omogućavanjem prava izbora proizvođačima, korištenjem ekološki prihvatljivih rješenja u rješavanju problema i izazova s kojima se suočavaju u proizvodnji hrane.
Sudionici su tijekom radionica informirani o svim izazovima u proizvodnje hrane, koji su se, zbog pooštrenih uvjeta što se tiče ekologije i zaštite okoliša, prirodnog okruženja, korištenja zaštitnih sredstava svih vrsta, promicanja zdrave prehrane, smanjenju rasipanja hrane, potrebne regulacije na
tržištu hrane, osjetno promijenili.
Sve prilagodbe koje se nameću, imaju isti cilj, postizanje otpornih prehrambenih sustava, zatvorenih u smislu proizvodnje koja je u skladu s potrebama, usklađeno s prirodnim okruženjem kako bi postotak ekološke proizvodnje koja se odnosi na proizvodnju hrane bio veći.
Neposredni pozitivni primjeri iz prakse konvencionalne proizvodnje, dodatni je pozitivan poticaj u prihvaćanju i razvoju modificiranih i otpornih prehrambenih sustava.
Odluka o tome na koji način proizvoditi, kako zadovoljiti potrebe potrošača bez obzira govorimo li o količini ili kvaliteti, a pri tome osigurati održivost proizvodnje i potrebnu vlastitu egzistenciju, u konačnici je na svakom proizvođaču, nakon što postavi temelje i prioritete kojima će
se voditi u proizvodnji.