Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., Hrvatska u ponedjeljak obilježava 33. godišnjicu sloma herojske obrane grada. Od tragične 1991. godine sravnjen do temelja, Vukovar je prošao brojne izazove, od Mirne reintegracije do povratka stanovnika koji je pratila obnova i procesi s ciljem normalizacije života u ratom uništenom gradu.
Od 2002. godine, značajnu ulogu u oporavku odigrao je Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara. Posljednjih sedam, osam godina obilježili su kapitalni infrastrukturni projekti odnosno programi kojima je potican rast vukovarskog gospodarstva značajnom financijskom injekcijom države kojom građani Republike Hrvatske iskazuju poštovanje i skrb 365 dana u godini.
Naime, Odlukom o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti, koju je Vlada donijela na sjednici 4. siječnja ove godine, Vukovar je svrstan u 5. skupinu razvijenosti, podsjeća dr. sc. Ljiljana Blažević, na čelu ove institucije posljednjih šesnaest godina. Napretku razvijenosti značajan doprinos dao je upravo Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara kroz kojeg se iz državnog proračuna, od 2016. do 2023. godine u grad na Dunavu, slilo 67.524.049,90 eura uloženih u projekte kojima se grad infrastrukturno razvijao i rastao.
U obnovu Vodotornja uloženo je gotovo 3 milijuna eura, preko 3 milijuna u Radnički dom za potrebe Veleučilišta, 13 milijuna u vukovarsko Plivalište, izgradnja zgrade Državnog arhiva financirana je s više od 1,5 milijuna eura, Gradska tržnica s preko 1,2 milijuna, Trg Dražena Petrovića s nepunih 2 milijuna eura, u proširenje Gospodarske zone, Država je uložila blizu 5 milijuna eura, a preko tog iznosa financirani su vukovarski poduzetnici i njihovi projekti. Više od 16,5 milijuna eura izdvojeno je za povrat 50 % iznosa doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje poslodavcima s područja grada, uključujući Ilok te općine Tovarnik i Lovas, službeni su podaci.
“Od 2016. do danas budžet Fonda iznosio je 67,5 milijuna eura, a neki od najznačajnijih projekata su Radnički dom u Borovu Naselju i njegova prenamjena u Veleučilište, obnova Vodotornja, izgradnja Plivališta i drugi. Ukupno je uz pomoć Fonda financirano 237 projekata, a ovih je dana dovršen i digitalni pregled većine njih, dostupan i na stranici https://projekti.fond-vukovar.hr/“, ističe predsjednica.
Fond je, kao jedna od najvažnijih poluga u revitalizaciji grada, osigurao značajnu financijsku podršku vitalnim projektima, uključujući sva područja života Vukovaraca, napominje.
Plan ulaganja u Vukovar do 2027. kroz projekte kojima upravlja Fond, najavljuje, iznosi 67,19 milijuna eura, a Odlukom je potvrdila Vlada RH u travnju ove godine.
“U novom razdoblju financiranja u najavi su daljnji kapitalni projekti kojima se nastavlja unaprjeđenje kvalitete života, pa slijedi, između ostalog, izgradnja studentskog restorana Veleučilišta Lavoslava Ružičke i nabava uređaja za magnetnu rezonancu u NMB „Dr. Juraj Njavro“”, najavljuje predsjednica Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara.