Treću godinu zaredom u Vinkovcima će biti obilježena godišnjica rođenja Josipa Runjanina (Vinkovci, 8. 12. 1821. – Novi Sad, Vojvodina, 2. 2. 1878). Ove godine to je 203. obljetnica, a tim povodom koncert „Runjaninu u čast” organizira Povijesno i športsko društvo „Hrvatski sokol” Vinkovci u suradnji s Hrvatskim pjevačkim društvom „Davor” iz Slavonskog Broda, Glazbenom školom Josipa Runjanina Vinkovci i Gradskom knjižnicom i čitaonicom Vinkovci.
Koncert će biti održan sutra, 23. rujna, s početkom u 18 sati u Knjižnici, a nastupit će HPD „Davor” pod vodstvom Valentine Iveljić, tenor Josip Paulić uz klavirsku pratnju Ante Blaževića i Tamburaški orkestar GŠ Josipa Runjanina pod vodstvom Tomislava Majačića.
Runjaninov rođendan prvi put obilježen je svečanom akademijom, a već drugu godinu tim se povodom organizira koncert.
„Josip Runjanin je jedan od najvećih Vinkovčana, kao čovjek koji je bio vojnik po zanimanju, bez glazbenog obrazovanja i s vrlo skromnim glazbenim opusom koji je ostavio, a postao je velikan hrvatske glazbe jer je uglazbio pjesmu Antuna Mihanovića „Horvatska domovina”, koja je 1891. godine proglašena hrvatskom himnom pod nazivom „Lijepa naša domovino”. Mislimo da je povijesno pravedno prema Runjaninu da ga se prisjećamo svake godine, a ne samo na neke okrugle obljetnice, a s druge strane taj događaj se onda može uvrstiti u kulturno turističku ponudu grada Vinkovaca”, ističe Tihomir Marojević, predsjednik vinkovačkog „Hrvatskog sokola”.
Podsjetimo, rođen u Vinkovcima, Josip Runjanin školovanje je započeo u rodnome gradu, a nastavio u Srijemskim Karlovcima. Nakon školovanja odlučio se za vojničku karijeru te je tako 1847. služio j kao kadet u 10. „Banskoj” graničarskoj pješačkoj pukovniji pod zapovjedništvom pukovnika Josipa Jelačića. Napredujući u karijeri 1871. dostigao je čin potpukovnika te je nakon toga umirovljen. Poznato je da je između 1848. i 1866. godine sudjelovao u četiri ratna pohoda u Italiji. Kao predstavnik Prve banske pukovnije 1865. godine postao je zastupnik u Hrvatskom saboru. Nakon umirovljenja živio je u Novom Sadu gdje je sahranjen na pravoslavnom Uspenskom groblju.