Služba za školsku medicinu i Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko – srijemske županije, skrbeći o mentalnom zdravlju, a osobito nakon tragedije u Prečkom, pozvala je sve učenike da im se slobodno jave te s povjerenjem razgovaraju o svemu što ih muči. Na raspolaganju su im učitelji, školski psiholozi i pedagozi.
Jedna od njih je i Matea Mauer iz Službe za mentalno zdravlje koja kaže kako je traumatskim događajima koji su nas zadesili posljednjih mjeseci pogođena cijela zajednica, ali najviše djeca budući da se mogu poistovjetiti sa žrtvama. I posve je onda prirodno što djeca osjećaju pritisak da moraju biti snažni te da ne smiju izražavati svoje emocije.
Psihologinja kaže – ključ drže roditelji!
„Bitno je komunicirati s djetetom, kako verbalnom komunikacijom odnosno riječima, tako i neverbalnom komunikacijom kroz pokazivanje podrške i stvaranje okoline u kojoj oni mogu izraziti emocije, ugodne ili neugodne. Tragedije ostavljaju velik trag na mlađu populaciju i sasvim je normalno da budi tužni, ljuti, čak i da imaju ispade bijesa. Zato je važno dati im do znanja da svoje osjećaje mogu izraziti riječima, a ne možda nekim agresivnim ponašanjem usmjereno prema drugima ili samima sebi”, pojasnila nam je Mauer.
Svjesna je kako nasilje u medijima dobiva više prostora nego što bi trebalo, a sadržaj na društvenim mrežama ima itekako snažan utjecaj na dječje mentalno zdravlje. I opet se loptica vraća na roditelje koji bi ipak trebali kontrolirati što njihovo dijete radi na internetu, što čita, s kime se dopisuje i slično… Baš kao što sve to rade i u svakodnevnom životu.
„Često roditelji kažu da ne žele provjeravati što im djeca rade na internetu jer je to njihova privatnost. Ne bih se složila s time. Mislim da je važno da znaju kakvom sadržaju su izloženi kako bi ih mogli zaštititi, ali o tome razgovarati u jednom pozitivnom ozračju – pokazati interes što dijete zanima od online aktivnosti, kako voli provoditi vrijeme, čemu je izloženo na društvenim mrežama i s kime komunicira. Čim roditelj pokaže takav interes, dijete će se lakše otvoriti i lakše će podijeliti svoja iskustva iz online svijeta”, tvrdi ova vinkovačka psihologinja.
Roditelji su za svoje dijete, dodaje, obrana od stvarnog svijeta, no u određenim granicama. Nije ga dobro previše izolirati od svih možda neugodnih emocija kojima je izloženo. Dijete mora griješiti, to je normalno, međutim roditelj mora biti korektiv koji će ukazati na pogrešno ponašanje te dovesti dijete do zaključka što je ispravno.
„Dijete ne možemo od svega zaštiti, ali mu možemo biti podrška i naučiti ga razlikovati ispravno od neispravnog. Važno je znati kako svi mi zapravo kroz negativna iskustva puno učimo za daljnji život”, napomenula je.
Još jednom podsjeća na savjetovalište Službe za mentalno zdravlje koje se pokazalo punim pogotkom. Mladi i roditelji imaju puno pitanja i nedoumica, a sve odgovore mogu pronaći upravo tamo – putem Facebook stranice, telefona 032/370901 ili na adresi Zvonarska ulica 57E.
„Komunikacija je najvažnija, nemojmo stalno ukazivati na pogreške nego naučimo biti oslonac svojoj djeci u svakom trenutku. Jedan je to od najvećih koraka u prevenciji svih poteškoća mentalnog zdravlja”, poručila je Matea Mauer.