Do Uskrsa polupodzemni spremnici s video nadzorom umjesto smrdljivih kontejnera

|

- Advertisement -

Vinkovci su po napretku u razdvajanju otpada prošle godine ušli u TOP 10 gradova u Hrvatskoj, doznajemo u Nevkošu.

Prije jedanaest godina započeli smo kulturu odvajanja, a danas činimo dodatni iskorak opremajući grad polupodzemnim spremnicima. Osigurani su europskim novcem u prekograničnoj suradnji s Orašjem i Ulcinjem u kojem je, nakon početka u studenom 2024. ovog tjedna održan novi zajednički sastanak na vrhu kroz projekt “Poboljšanje infrastrukture za upravljanje otpadom i integracija kružne ekonomije za održivi razvoj“.

FOTO: Grad Vinkovci
Ilustracija

Konkretno, u Vinkovcima će za dva i pol mjeseca biti postavljena 43 polupodzemna spremnika na 14 lokacija uz info pano s uputama za korištenje. Jedna od najfrekventnijih nedvojbeno je ona ispred nebodera u Starčevićevoj ulici koja će uz spremnike za plastiku i papir probno testirati i spremnik za miješani otpad. Odzvonilo je dupkom napunjenim kontejnerima koji nerijetko nisu slika grada koju želimo vidjeti ili još gore osjetiti, posebice ljeti.

“To je jedna viša razina odvajanja otpada. Na 13 lokacija dobivamo po 3 polupodzemna spremnika, kod nebodera iznimno 4 koja će uz papir, plastiku i staklo, probno prikupljati i komunalni otpad. Svaki stan dobit će svoju karticu. Stanari će prilikom bacanja smeća staviti svoju karticu, a otpadomjer će točno izračunati količinu njihova miješanog otpada što će biti mjerljivo u svakom trenutku za svaki stan pa će i naplata biti najpravednija”, pojašnjava direktor Nevkoša Ivan Bertić s kojim smo obišli navedenu lokaciju.

S obzirom na to da je ovaj sustav skup, za sada ide probno spremnik za komunalni otpad samo na ovoj lokaciji, a ako se pokaže da su stanari spremni, nije isključeno da će dobru praksu prenijeti i u druge dijelove grada. Do tada zeleni otoci s polupodzemnim spremnicima bit će raspoređeni najviše u blizini višestambenih zgrada pa 4 idu na Lapovce, 2 u Nazorov blok, a po jedan na Kanovce, u Vrtno Naselje, Radićev i Zagrebački blok odnosno u sve mjesne odbore na mjesto gdje su sada zeleni otoci.

Bitno je naglasiti kako projektom predviđena aplikacija trenutno daje mogućnost mjerenja popunjenosti spremnika i planskog pražnjenja kada dosegne 80 %“, najavljuje Bertić. Neće biti neugodnih mirisa, dodaje.

“Velika prednost sustava je što su spremnici tri metra pod zemljom gdje je temperatura kontrolirana pa se otklanja mogućnost smrzavanja zimi i visokih temperatura ljeti. Ima problema u gradovima gdje nema video nadzora. I onda se to pretvara u divlje deponije”, kaže.

Tome će se doskočiti video nadzorom, a prethodno će građani u poštanske sandučiće dobiti letke s preciznim uputama za korištenje. Kućanstva će i dalje imati svoje kante, a kada zagusti imaju priliku ondje odlagati višak. U zgradama će stanari, ovisno o blizini i bez nametanja odlučiti sami, hoće li i dalje držati kante ispred ulaza ili će plastiku, papir i staklo odlagati u spremnike. Nedavno su dobili i smeđe kantice/vrećice za biootpad, a rezultati su, uz manje otpore, sve vidljiviji. No i dalje težimo stopi od 50 % razdvajanja kako bismo smanjili komunalni otpad kojeg još uvijek previše proizvodimo i plaćamo penale. U Nevkošu se nadaju da ćemo 2025. godinu završiti na 40 %. Često smo lijeni višak odvesti na Reciklažno dvorište, prvo takvo u Hrvatskoj ili nazvati djelatnike Nevkoša da naša tri kubika besplatno odvezu na što nas i ove godine pozivaju.

“Velika prednost je što će spremnici biti modularni što znači da ćemo ih moći nadograđivati. Ako primjerice za dvije godine Grad odluči da ćemo bilo gdje dodati još jedan za komunalni ili bio otpad, možemo. Najvažnije je što će biti pod video nadzorom kako sve što zajednički s građanima radimo u svrhu razdvajanja ne bi uništilo onih 1 % neodgovornih koji ostavljaju za sobom nered”, najavljuje direktor Nevkoša.

Sve što odvajamo, činimo uslugu sebi. Grad je uredan zbog Vinkovčana koji ovaj nadstandard zaslužuju“, zaključuje Ivan Bertić.

Tako ćemo prevenirati da nam zeleni otoci ne postanu samo jedno u nizu divljih odlagališta kojima i danas svjedočimo zbog komocije i nekulture manjine.

FOTO: Grad Vinkovci

Divlje deponije odraz ponašanja pojedinaca

“Na 32 lokacije Grad je očistio divlje deponije uz postavljena upozorenja zabrane odlaganja smeća. Nažalost, i dalje svjedočimo postupcima neodgovornih pojedinaca koji trud većine sugrađana često obezvrijede takvim ponašanjem. No zajedničke volonterske akcije čišćenja Banje i Sopota pokazale su visoku svijest Vinkovčana za što smo oba puta i nagrađeni kao najuspješniji među srednjim gradovima u eko akciji “Od izvora do mora”. Sugrađani su velikim odzivom priskrbili glavnu nagradu u vidu novih sadnica drveća i grmova koje smo na te lokacije i zasadili. S akcijama i edukacijama nastavljamo i ovog proljeća. Apeliram da svi brinemo o čistoći našega grada prvenstveno što ćemo svoje smeće pravilno odložiti i ne odbacivati sa strane”, poručuje zamjenik gradonačelnika Josip Romić.

Divlja deponija
FOTO: Grad Vinkovci
Banja
FOTO: Grad Vinkovci
Banja
FOTO: Grad Vinkovci
Sopot
FOTO: Grad Vinkovci

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.