U Osnovnoj školi “Antun Gustav Matoš” u Vinkovcima danas je otvorena putujuća izložba “Anne Frank – povijest za sadašnjost”, koja će ostati otvorena do 11. svibnja. Riječ je o međunarodnom edukativnom projektu koji na snažan i dojmljiv način povezuje tragičnu prošlost s izazovima današnjeg društva. Izložba donosi tridesetak izložbenih panela koji prate život Anne Frank i njezine obitelji tijekom Drugog svjetskog rata, ali i manje poznate priče ratnih stradanja s lokalnog područja.
Posebnu vrijednost izložbi daje činjenica da su vodiči učenici – educirani volonteri koji kroz vlastito angažiranje ne samo prenose znanje svojim vršnjacima, nego i razvijaju građansku svijest. Matija Čavar, nastavnik povijesti i koordinator projekta u školi, naglašava kako je cilj izložbe potaknuti mlade na promišljanje vrijednosti kao što su ljudska prava, tolerancija i poštivanje različitosti.
“Želja mi je bila, kroz izložbu, da se promiče i potiče vršnjačka edukacija, jer učenici ovdje na ovaj način zapravo potiču jedni druge da daju najbolje od sebe i da prenesu znanje drugim učenicima i generacijama iz drugih škola”, rekao je Čavar.
Izložbu organizira udruga HERMES – Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja, u suradnji s poznatom Kućom Anne Frank iz Amsterdama.
“Kako svi ljudi ne mogu doći u Amsterdam, ovo je jedan od načina na koji se zapravo taj muzej širi i dolazi u škole, odnosno u manja mjesta, kako bi svi svjedočili i vidjeli sva ta stradanja koja su bila za vrijeme holokausta”, istaknuo je ravnatelj škole Dario Dragun.
Dodaje i kako se izložba ne zadržava samo na temi holokausta, nego se u jednom svom dijelu povezuje i s događanjima iz Domovinskog rata, osobito kroz dječja stradanja i ljudske patnje u ratnim vremenima.
Andrea Vinković, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, podsjeća kako je Anna Frank postala simbol dječjih stradanja u jednom od najmračnijih razdoblja ljudske povijesti.
“Trebalo bi što više škola posjetiti ovu izložbu, upoznati se sa stradavanjima i zločinima koji su počinjeni. Svjedoci smo i danas ratova i jednog vrlo nestabilnog vremena. Moramo na ovaj način govoriti o potrebi zajedništva i uvažavanja”, poručila je Vinković.
Izložba je otvorena za javnost, a poziv za posjet upućen je i svim osnovnim i srednjim školama. Za organizirane posjete potrebno je prethodno dogovoriti termin putem e-maila koordinatora.
Izložba nosi snažnu edukativnu i odgojnu poruku, služeći kao podsjetnik na važnost povijesnog pamćenja i ljudskih prava.