Istočni dio Hrvatske prošle se godine suočio s velikom najezdom komaraca. Situacija koja je otišla predaleko otežavao je svakodnevni život građana, pa se mnogi pitaju kakva će biti ova sezona i što se može poduzeti kako bi se spriječio prošlogodišnji scenarij.
Najugroženiji je lani svakako bio Osijek u kojemu građani zbog komaraca doslovno nisu mogli izlaziti iz svojih domova. Blizina Kopačkog rita odigrala je svoju ulogu, a Osječani se nadaju kako ih ove godine čeka nešto bezbrižnije ljeto. Pošteđeni nisu ostali ni Vukovar i Županja zbog blizine Dunava, odnosno Save, dok je na najezdu u našem gradu, između ostalog, utjecao Bosut. Iz Grada Vinkovaca navode kako će i ove godine pravovremeno početi s tretiranjem komarca kako ne bi došlo do velike i nagle najezde kao što je to bilo prošle godine, a prvi se tretmani očekuju sljedeći tjedan.
„Grad je u prošloj godini za tretiranje komaraca izdvojio 205 tisuća kuna, a isto toliko planiramo i za ovu godinu, s time da je prošle godine bilo i posebnih intervencija jer je u vrijeme najezde komaraca bilo organizirano kino na otvorenom, pa su u parku Lenije odrađene brojne dodatne stvari. Bilo je dodatnih troškova, a ako bude kao prošle godine ići ćemo s istim iznosima“, rekao je Hrvoje Niče, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, dodavši kako se drugi dio sezone pokazao povoljnijim jer su bila dogovorena tri tretmana, a odrađena su dva. To govori o uspješnosti larvicidnog tretmana.
Iako je teško predvidjeti kakvo će stanje biti na terenu, stručnjaci napominju kako se prošlogodišnja invazija komaraca ne događa svake godine, a kada do nje dođe, onda ni činjenica da su larvicidni tretmani obavljeni na vrijeme ne daje dobre rezultate u kratkom vremenskom razdoblju. Upravo kišno razdoblje otežalo je borbu s komarcima, jer nakon što je izletjela prva generacija komaraca koju je odmah trebalo tretirati, vrijeme nije dopustilo obavljanje predviđenih tretmana. Stoga je ta generacija komaraca ostavila doslovce milijarde ličinki, pa je borba s letećim napasnicima dugo potrajala, budući da mjerodavna struka kaže kako se nakon negativnih klimatoloških pojava uspjeh postiže tek četvrtim ili petim tretmanom, ako se obavljaju redovito.
„S larvicidnim tretmanom mislili smo krenuti već krajem ožujka ili početkom travnja, međutim zemlja je bila suha i nisu se stvarale lokve, bare ni bilo kakve površine na kojoj bi mogle nastati ličinke komaraca, tako da smo tek sada krenuli s time jer želimo da tretman bude maksimalno učinkovit. Usluga je naručena, s tretmanom se kreće sljedeći tjedan“, napomenuo je Niče te dodao kako su najveći problem groblja, odnosno svježe cvijeće u vazama u kojima se komarci nenormalno razvijaju i u kojima se vrlo brzo razvije i do nekoliko stotina tisuća ličinki.
Zbog ogromne najezde, prošle su se godine komarci zaprašivali iz zraka jer je na taj način pokriveno veće područje, a samim time je veća i učinkovitost
Da je situacija pod kontrolom i da je sve spremno za tretiranje potvrdili su nam i u Veterinarskoj ambulanti Vinkovci. Kako su rekli, Vukovar svake godine objavljuje natječaj, a javna nabava bude u veljači, stoga je ovo uobičajeno vrijeme za prva tretiranja koja uvijek počinju larvicidnim tretmanom.
„Što se tiče Vinkovaca, trenutno planiramo samo larvicidno tretiranje koje ide u drugom ili trećem mjesecu, no sada je to pomaknuto. Nezgodna je situacija jer ovisimo o vremenu i o kiši, a pitanje je hoće li komaraca uopće i biti“, rekli su nam iz Veterinarske.
Napomenuo je pročelnik Niče i kako je odrađena deratizacija javnih površina. Vinkovački vodovod i kanalizacija odradio je deratizaciju šahtova, dok će Grad deratizaciju šahtova obaviti na jesen. Osim toga, planira se i deratizacija domaćinstava s kojom bi se krenulo u narednih mjesec dana.
„Cilj je imati dvije sezone povezane s deratizacijom jer ćemo onda u budućnosti imati puno manje troškove. Sustavna deratizacija kućanstava nije se radila još od vremena Jugoslavije, a preporuka je da se naprave dvije vezane, odnosno dvije sezonske. Prošle godine odradili smo prvu deratizaciju kućanstava i sada nam je cilj da odradimo i tu drugu“, pojasnio je.