Štetni glodavci, posebice štakori i miševi, stalni su pratioci čovjeka koji nanose velike ekonomske, ali i zdravstvene štete, budući su prijenosnici raznih zaraznih bolesti. Kako bi suzbio najezdu glodavaca ili ograničio njihovu populaciju, Grad Vinkovci provodi proljetnu deratizaciju javnih površina i šahtova.
Približilo se doba godine kada populacija glodavaca doživljava svoj najveći porast. Ovi štetnici ljudima prave najviše poteškoća i taj je problem gotovo nemoguće riješiti, pa ga se preventivnim metodama poput proljetne i jesenske deratizacije nastoji svesti na minimum. Treća je ovo zaredom godina kako Grad Vinkovci sustavno provodi deratizaciju javnih površina i kanalizacijskih šahtova te šahtova javne odvodnje, a kako su poručili iz gradskog Upravnog odjela gospodarstva, u ovom trenutku cilj je tretirati kanalizacijske šahtove kojih je u Vinkovcima čak 915 komada. Uz šahtove, žarišta predstavljaju i područja oko mjesta za kontejnere te će se iste radnje obaviti i na tim lokacijama, a riječ je o 106 takvih mjesta u Vinkovcima. Nadležne službe tretirat će i 8.945 metara uz kanale, vodene tokove i površine te ukupno 30 hektara zelenih površina u gradu.
Problem sa štakorima posljednjih je mjeseci u našemu gradu otišao na jednu veću razinu budući se provodi projekt aglomeracije, odnosno otkako se izvode veliki građanski zahvati na dotrajaloj kanalizaciji koja je bila glavno stanište za štakore. S konačnim završetkom aglomeracije i ovaj problem s nepoželjnim glodavcima trebao bi se staviti pod apsolutnu kontrolu. Iz Grada pozivaju građane da ukoliko na javnim površinama uoče prisutnost glodavaca, bilo sada bilo nakon završetka deratizacije, zovu Upravni odjel gospodarstva kako bi se pravodobno interveniralo. Cijeli postupak provodi Veterinarska stanica Vinkovci pod nadzorom Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije i uz nadgledanje poljoprivrednog redara.
S obzirom kako se deratizacija obavlja na javnim površinama, mnogi su građani zabrinuti za svoje kućne ljubimce. Međutim, iz Veterinarske stanice poručuju kako razloga za strah nema, deratizacija je potpuno sigurna za naše četveronožne ljubimce, ali i za nas ljude.
“Opasnosti za kućne ljubimce nema jer se otrov stavlja u aktivne rupe koje se nakon toga zatrpaju. Naši djelatnici u rupe stavljaju parafinski blok koji je otporan na vlagu, on zaveže na žicu i stavlja unutar rupe ili šahta koji se odmah nakon toga zatvore”, pojasnila nam je Ana Kudrić iz Veterinarske stanice. Napominje kako je deratizacija na zelenim površinama u potpunosti završena, a iako je cijeli proces trebao biti gotov do kraja ovog tjedna, kiša i loše vrijeme produžile su njegov završetak do ponedjeljka.