Vlada Republike Hrvatske je na svojoj rujanskoj sjednici donijela Odluku o dodjeli sredstava za fiskalnu održivost dječjih vrtića za pedagošku godinu 2023./2024. Tako je izrađen novi model osiguranja fiskalne održivosti vrtića kojim gradovi i općine postaju korisnici sredstava nužnih za rasterećenje proračuna.
Koje su prednosti iz svega ovoga za roditelje i hoće li takva odluka utjecati na cijene vrtića, naročito onih privatnih u kojima su najavljena poskupljenja, pitali smo pročelnicu Upravnog djela društvenih djelatnosti Andreu Vinković koja objašnjava kako Vinkovci ostvaruju pravo na sredstva u ukupnom godišnjem iznosu od 821.888 eura.
„Ova sredstva planiramo usmjeriti upravo na privatne vrtiće, kako bi na taj način pomogli roditeljima odnosno kako bi utjecali na to da se ni u kojem slučaju ne dižu cijene usluge te da se po mogućnosti cijena koju plaćaju roditelji negdje i smanji. Sigurna sam kako smo s ovom subvencijom, koja će iznositi 55 eura po djetetu, uz našu gradsku subvenciju koja iznosi 87 eura za prvo dijete, uvelike pokrili vrtićke troškove koje plaćaju roditelji“, ističe pročelnica Vinković.
Osim što očekuju da ova pomoć Grada i Vlade utječe na cijenu same usluge smještaja djece u privatnim vrtićima na području grada, u gradskoj upravi se nadaju kako će koristi od svega imati i djelatnici vrtića.
„Zahvaljujući ovim subvencijama sigurna sam kako ima prostora i da plaće djelatnika u privatnim vrtićima uskoro budu usklađene s onima djelatnika gradskih vrtića i osnovnih škola“, poručuje Andrea Vinković.
Inače, Grad je do sada sufinancirao smještaj djece u privatnim vrtićima sa spomenutih 87 eura po djetetu odnosno sa 121 eurom za drugo i 139 eura za treće i svako slijedeće dijete u vrtiću. Osim toga, ovi se iznosi povećavaju kad je riječ o roditeljima koji su korisnici dječjeg doplatka odnosno Grad svoje uplate u tom slučaju povećava za 30 posto na 113, 147 i 165 eura.