Duge 33 godine prošle su od najtragičnijeg dana koji je u svojoj povijesti doživio Berak, malo mjesto s tek 350 stanovnika. 2. rujna 1991. godine Hrvate u ovom mjestu napali su četnici sa svih strana, činili strašne zločine ubojstva, silovanja, zarobljavanja i maltretiranja nevinih ljudi.
Nakon mise zadušnice u crkvi Mučeništva Sv. Ivana Krstitelja, počast mještanima Berka koji su za slobodu Domovine darovali živote danas je odana i polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja žrtvama stradalim u Domovinskom ratu u centru naselja. Brojna izaslanstva prisjetila su se 46 ubijenih i poginulih branitelja i civila. Još 5 ih se vodi kao nestalo.
„Oprost je moja osveta“ trajno je uklesano u obnovljeni Centralni križ.
Na obilježavanju Dana stradanja mještana Berka u Domovinskom ratu bio je i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Ivan Bosančić koji je rekao kako je Berak vječna rana Slavonije i cijele naše Domovine, čin zla koji nikada nećemo zaboraviti i koji će nam ostati kao trajno upozorenje da uvijek moramo biti oprezni i spremni braniti svoje.
“Prošle su 33 godine od događaja koji je šokirao svijet, od trenutka kada je sva svirepost i mržnja prema Hrvatskoj i Hrvatima, prema civilnom stanovništvu, izašla na vidjelo. Odali smo počast i poklonili se svim civilnim i braniteljskim žrtvama velikosrpske agresije na ovo pitomo slavonsko selo koje je među prvima osjetilo sve strahote rata. Neka im je vječna slava i hvala”, poručio je Bosančić.
Svatko tko je položio život na oltar Domovine branio je svoj dom, obitelj, selo, svoju domovinu. Pokloniti se žrtvama Domovinskoga rata je najmanje što se danas može učiniti, a rješavanje najvećeg humanitarnog pitanja – pronalaska nestalih osoba, prioritetni je zadatak politika na svim razinama, poruka je Vukovarsko-srijemske županije.
U ime Policijske uprave vukovarsko-srijemske vijence su položili zamjenik načelnika Policijske uprave Ivan Groznica, voditelj poslova izvještajne analitike i odnosa s javnošću Dragoslav Živković i načelnik Postaje granične policije Tovarnik Pero Ružolčić.