Ministar zdravstva Vili Beroš uputio je ministru obrazovanja Radovanu Fuchsu dopis u kojem traži da se po hitnoj proceduri razmotri mogućnost da se učenici završnih godina strukovnih medicinskih škola i studenti završnih godina preddiplomskih studija sestrinstva uključe kao pomoć u sustavu zdravstvene zaštite tijekom pandemije covida-19, piše Index.
“Tijekom proteklih desetak dana značajno se povećao broj bolesnika u zdravstvenim ustanovama. Kako bi pravovremeno pripremili eventualne dodatne potrebe medicinskih sestara, molimo Vas da razmotrite mogućnost uključivanja učenica/učenika završne školske godine srednje strukovne škole za stjecanje kvalifikacije medicinske sestre opće njege te završne godine sveučilišnog/stručnog preddiplomskog studija sestrinstva za pomoć u sustavu zdravstvene zaštite u narednom periodu, ako dođe do pogoršanja epidemiološke situacije tijekom pandemije COVID-19. Rad tijekom epidemije COVID-19 omogućio bi učenicima i studentima stjecanje kliničkih vještima”, stoji između ostalog u dopisu koji potpisuje Beroš. Dopis je dostavljen Ministarstvu obrazovanja, ali i na adrese 24 škole širom Hrvatske, među kojima je i Zdravstvena i veterinarska škola Dr. Andrije Štampara Vinkovci.
Ana Ljubas, magistra sestrinstva, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo i glavna sestra KBC-a Zagreb, za Index.hr izjavila je kako u Hrvatskoj srednjoškolci sigurno ne bi bili uključeni u rad s oboljelima od covida-19.
“Tako nešto nije nikada bilo opcija. Učenici se zasigurno ne bi hvatali izravno ukoštac s covidom-19. U našoj ustanovi ni nema potrebe za njihovom pomoći”, kaže Ljubas. S druge strane, ističe, učenici i studenti trenutno ne odrađuju svoje vježbe kako bi trebali zbog mjera opreza, kako ne bi donijeli virus na odjele. Dodaje i da učenici sami žele odrađivati vježbe te nastavnici također zovu u KBC i raspituju se oko prakse.
„Oni koji studiraju preddiplomski studij sestrinstva prošle godine nisu mogli na optimalan način odraditi vježbe zbog prvog vala covida-19. Ako to neće moći ni sada, zbog drugog vala, završit će i drugu godinu preddiplomskog studija a da neće sve odraditi kako treba. Teško da će sve potrebne vještine moći svladati samo u jednoj godini. Stoga moramo promišljati da što prije dođu na praksu, čim se sve stabilizira. Za njih zasigurno postoje mjesta na kojima bi oni mogli biti potpora medicinskim sestrama“, rekla je Ljubas za Index.
Podsjetimo, osim poziva studentima, a kako se sada pokazalo plan je mobilizirati i učenike, Beroš je u pomoć pozvao i umirovljenike. No, istodobno, preko 1.200 mladih zdravstvenih radnika – od fizioterapeuta, farmaceutskih tehničara, zdravstveno-laboratorijskih tehničara, dentalnih tehničara i asistenta do primalje i slično – nema mogućnost obavljanja pripravničkog staža koji im je uvjet za početak rada.